České firmy hledají přes sedm tisíc řidičů, čtyři tisíce kuchařů a další tisíce svářečů nebo kovářů. Nabídka volných pracovních míst překračuje 135 tisíc, což je nejvíce za několik posledních let. V červenci bylo přitom bez práce 392 tisíc Čechů, což je o osm tisíc více než před začátkem prázdnin. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil úřad práce. Skončilo tak období, kdy tuzemská nezaměstnanost klesala.

Čerstvá data o nezaměstnanosti ukazují, že počet lidí bez práce mírně roste. Podle nejnovějších čísel z úřadu práce bylo v červenci nezaměstnaných 392 667 lidí, což je 5,4 procenta. Oproti červnu je to nárůst o 0,2 procenta. Nejnižší nezaměstnanost je v Plzeňském kraji (3,8 procent), v Praze a Královéhradeckém kraji (3,9 procent). Naopak nejvíce lidí hledá práci v kraji Ústeckém (8,3 procent).

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence úřadu práce a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní se do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i absolventi škol, výrazněji se však zatím do čísel nepromítli.

Desítky tisíc volných míst

Přestože počet lidí bez práce roste, v Česku je volných přes 135 tisíc pracovních míst. Jen úřad práce eviduje více než 18 tisíc míst ve výrobě nebo sedm tisíc pozic řidičů. Mezi další poptávané profese patří kováři, stavební dělníci, kuchaři nebo uklízeči. Tisíce těchto míst se dlouhodobě nedaří firmám obsadit.

„Jednou z nejvíce poptávaných profesí je v současné době pomocný pracovník ve výrobě, což souvisí s oživením průmyslu a s nárůstem investorů v jednotlivých regionech,“ říká Beránková. Podle ní je také velký nedostatek řidičů a dlouhodobě firmy nemohou najít lidi na technické profese, jako je svářeč, obráběč kovů, zámečník či elektrikář.

Proč o tato místa není zájem? Podle úřadu práce nejsou důvodem pouze nižší platy, ale také nedostatečná flexibilita lidí. „Důvodem, proč se ne vždy daří obsadit volné pracovní místo, je například práce na směny, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv,“ říká Beránková. Řada lidí také není ochotna za prací dojíždět.

V IT jsou výdělky až 80 tisíc

Podle personální agentury Grafton Recruitment se hledají také pracovníci do oblasti IT. Velký je nedostatek programátorů nebo síťových expertů. Ti si přitom mohou bez problémů vydělat 40 až 80 tisíc korun. „Kvalitní uchazeči si mohou mezi nabídkami vybírat. Vyhledávání schopných lidí se už neděje převážně z inzerce, ale naopak se lidé přímo oslovují,“ uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka Graftonu.

Při srovnání s ostatními státy EU láme Česko rekordy. Je na druhém místě v žebříčku států s nejnižší nezaměstnaností, lépe je na tom pouze Malta. Naproti tomu Řecko má rekordní nezaměstnanost, bez práce je tam každý čtvrtý obyvatel. Průměr v EU je 8,6 procenta nezaměstnaných.

Zdroj: www.blesk.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz