Umět dobře anglicky řadí firmy mezi tři nejdůležitější kritéria při vybírání nových zaměstnanců. Ani mladým absolventům se však nároky firem na úroveň angličtiny nedaří naplnit.


Poradenská společnost KPMG už dva roky testuje studenty a absolventy ve speciální aplikaci. Testy z angličtiny loni dokázali splnit pouze s 56procentní úspěšností. V roce 2014 byly výsledky ještě o procento horší. Další sledované kategorie, jako jsou třeba rovnice, krátkodobá paměť či pozornost, přitom zvládnou s větší než 80procentní úspěšností.

„Výborná znalost angličtiny je pro nás jakožto součást nadnárodní firmy nutnost. Bohužel zatím není samozřejmostí,“ potvrzuje mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Z poznatků firem vyplývá, že gramatika, překlad či poslech jim jdou lépe, největší problém mají s mluvením. „Navíc s pohovorem naživo v angličtině nemají dost zkušeností. Proto studentům dvakrát ročně nabízíme vyzkoušet si interview s rodilým mluvčím nanečisto,“ říká ředitelka personálního oddělení v KPMG Hana Velíšková.

Firmy už nevěří jazykovým certifikátům ani sebehodnocení uchazečů o zaměstnání, ale testují si je samy. V Raiffeisenbank u zaměstnanců, kteří budou angličtinu potřebovat, zjišťují jazykovou úroveň už přes telefon ještě před samotným pohovorem. Pak připravují pro každou pozici individuální test. „Kandidátům někdy dělá potíže vyjádřit se spatra. V duchu si překládají jednotlivá slova a věty, což projev brzdí. Lidé u nás málo uvažují rovnou v daném jazyce. Příliš myslí na snahu vše dobře gramaticky vyjádřit a již nezbývají kapacity na vlastní obsah,“ říká Barbara Resnerová, vedoucí týmu náboru z Raiffeisenbank.

Pokud je na hledané pozici okamžitě potřeba pracovat s angličtinou, jsou například v AMI Communications při výběru přísní. „Mladým ale v řadě případů umožňujeme rozvoj ve firemních kurzech angličtiny zaměřených potřebným směrem,“ uvádí Pavel Novák, který má v této agentuře na starosti zaměstnance. Když provozovatel serverů Jobs.cz a Práce.cz loni zjišťoval, co by měly školy podle firem změnit, druhý nejčastější požadavek byl na výuku některých předmětů v angličtině a povinné zahraniční stáže. „Po lepší angličtině volalo 59 procent oslovených firem,“ připomíná mluvčí společnosti Tomáš Ervín Dombrovský.

Hodně firem už přikládá význam tomu, jestli uchazeč v zahraničí studoval či pracoval. „Mají velkou výhodu. Znalosti nabyté pouze ve školních lavicích mnohdy bohužel nejsou dostačující,“ míní Resnerová z Raiffeisenbank. To potvrzuje i šestadvacetiletá Katarína Železná, která se vrací do Česka po dvou letech v zahraničí. „Kamarádka byla na pohovoru a cítila velkou nevýhodu právě kvůli tomu, že ostatním uchazečům šla angličtina lépe,“ říká.

Dombrovský upozorňuje na to, že ne všichni nakonec v zaměstnání angličtinu využívají. „Ačkoliv požadavek středně pokročilé či pokročilé znalosti angličtiny obsahují dvě třetiny našich inzerátů, angličtinu aktivně využívá jeden zaměstnanec z deseti,“ cituje zjištění z průzkumů.

Zdroj: IHNED


 

TIP: Angličtina se vám dnes hodí ve většině oborů a profesí. Registrujte se zdarma na www.vzdelavaniaprace.cz a najděte si pro sebe vhodný kurz ve svém okolí. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu *