„Září je tradičně měsícem, kdy se řeší umisťování absolventů škol, nicméně tento faktor se stává méně problematickým s tím, jak si absolventi aktivně hledají práci ještě v době před ukončením studia. Aktuálně je situace navíc usnadněna také tím, že zaměstnavatelé mají hlad po pracovní síle a pro absolventy je tak snazší uplatnění najít,“ uvádí hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Loni v září byla míra nezaměstnanosti šest procent a bez práce bylo tehdy 442 tisíc lidí. „Pracovní trh se nyní dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí,“ uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. V nadcházejících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě dále klesat. Ekonomika totiž aktuálně nabízí 141 tisíc volných pracovních míst, tedy nejvíce od srpna 2008.

„Nová místa vytváří zejména průmysl, ale i další obory, kde chybějí zaměstnanci, a to od pracovníků do provozu přes řidiče a nejrůznější specialisty až po IT odborníky a zkušené manažery,“ říká analytička PwC Andrea Linhartová Palánová.

***

Nezaměstnanost v Česku, podíl nezaměstnaných

ve věku 15–64 let, září 2016

Uchazeči o zaměstnání 378 258

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání 359 294

Volná pracovní místa 140 993

 

Pramen Úřad práce, čtk

Zdroj: 11.10. 2016 E15 Strana 3    události   Jaroslav Bukovský