STŘEDNÍ ČECHY Až 1 500 korun měsíčně, mimořádné odměny a spousta dalších výhod. Tak si teď začala hýčkat studenty technických oborů poděbradská sklárna Crystal Bohemia. Zatímco dosud měli čerství absolventi velký problém sehnat práci kvůli chybějící praxi, teď se situace ve Středočeském kraji zcela mění. V kraji chybí kvalifikovaná pracovní síla, podniky si proto začaly vychovávat vlastní budoucí zaměstnance už ve školách.

Podnikatelská skupina Louda Group, pod kterou spadají například zmíněné sklárny Crystal Bohemia v Poděbradech, se rychle rozvíjí a k tomu potřebuje i řadu zkušených zaměstnanců. „Vzhledem k tomu, že naše akciové společnosti zatím nemají vlastní učiliště a požadovaných profesí je na trhu práce nedostatek, rozhodli jsme se nabídnout svým budoucím pracovníkům podporu během vyučení ve spolupracujících školách a jistotu pracovního místa po úspěšném absolvování studia,“ říká člen představenstva společnosti, finanční a personální ředitel Luděk Dobiáš.

O nový stipendijní program je hned zájem. Jen v poděbradských sklárnách do něj nastoupili první tři učňové ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Nymburk. „Jedná se o učně prvního ročníku, kteří se připravují v oborech strojní mechanik, elektrikář silnoproud a elektromechanik pro přístroje a zařízení,“ říká Dobiáš. S podporou firmy se mohou vyučit v oboru, kde mají jistotu a perspektivu dobrého zaměstnání, a úspěšní absolventi studijního programu mají ve sklárnách zaručené pracovní místo.

Výhodné je to pro obě strany. Absolventi si už ve škole zvyknou na svého nového zaměstnavatele, ke kterému přirozeně nastoupí hned po škole i s potřebnými znalostmi. Pro absolventy je to méně stresující přechod do zaměstnání, pro firmy často jediná šance, jak získat skutečně kvalifikované lidi se znalostmi zacílenými na konkrétní obor.

Firmy začaly studentům platit

Pro podniky to však není levná záležitost, studenty totiž musí kromě jistoty práce motivovat také finančně. „Během studia u nás mohou získat měsíční stipendijní příspěvek až do výše 1 500 korun, mimořádnou odměnu 6 000 korun za vyznamenání, roční příspěvek 1 000 korun na studijní pomůcky a možnost placené brigády během prázdnin,“ dodává Dobiáš. Kromě toho sklárny školákům poskytnou v průběhu odborného výcviku pracovní oblečení a obuv, příspěvek na stravování a ubytování, příspěvek na dopravu na pracoviště a zdravotní prohlídky na každý školní rok. Škola zatím spolupracuje s učilišti v Nymburce a Kolíně, přihlásit se do stipendijního programu mohou zájemci z podporovaných, hlavně technických oborů typu strojní mechanik, obráběč, elektrikář, nástrojař či sklář.

Velké peníze do studentů, budoucích zaměstnanců, investuje i mladoboleslavská Škoda Auto. Má vlastní učiliště, kde žáci nejen studují zadarmo, ale firma jim dokonce platí měsíční odměny, mohou získat stipendia, jezdí na zahraniční stáže a mají desítky benefitů včetně výhodného pronájmu auta pro ty nejstarší. Vysokoškolákům zase poskytuje možnosti praxe, absolventům placené trainee programy. Praxe pro vysokoškoláky musí trvat alespoň tři měsíce a podnik za to nabízí 90 až 110 korun na hodinu a odborné vedení závěrečné práce.

Cílem firem je přimět studenty k získání větší praxe a zkušeností přímo v podnicích. Při běžné výuce totiž ani v rámci praktických předmětů tolik dovedností nezískají. Podle analýzy společnosti Trexima zabývající se řízením lidských zdrojů a České hospodářské komory je množství hodin, které musí studenti středních odborných škol povinně strávit na praxi, aby se mohli stát elektrikářem, kosmetičkou nebo například kuchařem, v Česku menší než v Rakousku, kde už dávno funguje takzvané duální vzdělávání – ve škole a v podnicích.

Největší rozdíl v délce praxe panuje u oboru „mechatronik“. V Rakousku musí studenti středních odborných škol absolvovat téměř čtrnáctkrát delší výcvik než v tuzemsku. „Zatímco u nás jde o maturitní obor, v Rakousku je to obor učební. Takže zatímco čeští studenti stráví firemní praxí dva týdny za celé čtyři roky studia, v Rakousku 80 procent času po celou dobu 3,5 roku dlouhého učebního oboru,“ uvádí analytik Treximy Marcel Navrátil.

Postupně se ale situace v kraji začíná výrazně měnit. Podle Olgy Kofroňové z Národního ústavu pro vzdělávání firmy dosud jednoduše neměly kapacity zajistit většímu počtu studentů praxe či brigády. Nový trend ve středních Čechách, kdy mladí lidé už během studia pracují, nebo získávají praxi s finanční motivací v konkrétní firmě, kam po práci hned nastoupí, rozpoutal boj o kvalifikovaný personál. Podle aktuálních údajů z konce ledna byla nezaměstnanost v kraji na hodnotě pouze 4,4 procenta. To je proti už tak nízké hodnotě z loňského ledna ještě o 1,1 procenta méně. Skoro o procento je pak nezaměstnanost v kraji nižší, než je český průměr.

Ke konci roku bylo v regionu volných 18 271 pracovních míst, které se podniky snaží marně zaplnit. „Mezi nejžádanější a nejhledanější profese ve středních Čechách patří pracovníci strojírenských oborů, svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů,“ říká středočeská ředitelka úřadu práce Renata Malichová.

Zdroj: Mladá fronta DNES Strana 17    Střední Čechy Pavel Svačina 9.2.2017