Výzkum ukázal, že dívky se kromě stereotypů o tom, že technice nerozumí, bojí tyto obory studovat kvůli přehnané démonizaci matematiky a fyziky a také se obávají dominantně mužského prostředí. „Pokud je však mladá žena schopna studovat fyziku nebo matematiku na pedagogické fakultě, a to ve vší úctě, tak má potenciál i na technické obory,“ má jasno Hudcová.

V technice jsou peníze

Firmy v Česku navíc často složitě hledají pracovníky v technických profesích. „Z osobních rozhovorů se studentkami ale vím, že při hledání práce v technické oblasti není rozlišováno mezi muži a ženami. Rozhoduje profesní kvalita uchazeče o práci. V technických profesích je i větší plat, což se pak pozitivně odráží na ekonomické situaci rodin,“ přidala Hudcová.

Ženy s technickým vzděláním a technickou praxí jsou podle vědců také méně ohroženy nezaměstnaností a po mateřské dovolené daleko lépe najdou uplatnění.

„Techničky mají větší možnost získat práci na částečný úvazek a domluvit se na práci z domu a to je velká výhoda při péči o předškolní děti. Častěji zůstávají v kontaktu s oborem během rodičovské dovolené, což zase usnadňuje jejich návrat do pracovního procesu po mateřské dovolené. A co je také důležité – ženy bývají věrnějšími zaměstnanci,“ poznamenala Hudcová.