Nemáte čas, chuť ani peníze dodělat si titul? Netrapte se. Existuje spousta skvěle placených míst, která vyžadují pouze výuční list, dvouletou praxi nebo maturitu. Faktor S sestavil seznam těch nejlukrativnějších.

1. ŘÍDÍCÍ LETOVÉHO PROVOZU

Komunikuje s piloty letadel, uděluje jim pokyny a průměrně bere 150 tisíc. A to mu stačí jen ukončené střední vzdělání s maturitní zkouškou, znalost anglického jazyka na úrovni B2, zdravotní a psychická způsobilost a trestní bezúhonnost.

Průměrná mzda: 153 870 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 300 osob

2. FINANČNÍ PORADCE

Vykonává obchodně-poradenskou činnost v oblasti osobních financí, pojistných produktů a finanční analýzy. Za touto definicí se ale většinou skrývá „navolávání“ a „otravování“ nejprve příbuzných, posléze i všech kamarádů a známých. Důvod je jasný – chce nabídnout své služby, chce nám ušetří tisíce, ale přitom nás o pár těch tisíc obere. Ti šikovnější, kteří si vypracovali základnu klientů, jsou na tom finančně lépe než kdejaký vysokoškolák.

Průměrná mzda: 81 301 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 5 500 osob

3. VÝVOJÁŘ WEBU A MULTIMÉDIÍ

Byly doby, kdy stačily základy algoritmizace, jeden dva programovací jazyky, s referenční příručkou v ruce zaťukat v IT firmě jako programátor – a přijali vás! V tomhle jsme už naštěstí dále a s vývojem techniky rostou i požadavky na programátory. I tak vám ale k vytváření webových stránek bohatě stačí maturita.

Průměrná mzda: 62 648 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 7 900 osob

4. POJIŠŤOVACÍ PORADCE

Odnož finančního poradce. Zprostředkovává nebo uzavírá pojistné smlouvy. S touto profesí se za poslední roky roztrhl pytel. Aby ne, vzhledem k legislativě si z každého klienta mohou vzít desítky tisíc korun, a to za pár hodin práce. Takže to dělá každý, kdo má vyřídilku a přátele, kteří jsou ochotni se mu upsat.

Průměrná mzda: 60 210 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 10 100 osob

5. ZÁMEČNÍK

e jich málo, takže si mohou účtovat za úkon, který trvá často i pár vteřin, až 1500 korun. Jen v Praze mají pohotovostní zámečníci nejméně dva výjezdy denně, což dělá měsíčně 60 tisíc korun. Noční sazby a víkendovky jsou samozřejmě daleko vyšší.

Průměrná mzda: 60 000 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Počet zaměstnanců v Česku: 3 200 osob

6. KOMINÍK

Povinnost mít každý rok zkontrolovaný komín zvedla toto řemeslo „z popela“. Poptávka ale převyšuje počty absolventů, což kominíkům umožňuje účtovat si vysoké sazby (ve městech v řádech tisíců). A to přitom trvá jedna prohlídka, pokud je vše bez komplikací, pouze pár vteřin. Před topnou sezonou si kominíci vydělají přes 100 tisíc měsíčně. U vybraných objektů probíhají povinné kontroly dvakrát ročně, pro restaurace a pizzerie s pecí jednou za dva měsíce. Takže komu ti kominíci nakonec nosí štěstí?

Průměrná mzda: 50 000 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Počet zaměstnanců v Česku: 310 osob

7. PRACOVNÍK PR

Pokud vás má laická veřejnost za manipulátory, jste zřejmě pracovník PR. Člověk, který se podílí
na utváření image organizace a komunikuje s novináři i veřejností. Diplom nepotřebuje, stačí odolnost vůči stresu a drzé čelo.
Průměrná mzda: 47 885 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 1 100 osob

8. FOTBALOVÝ ROZHODČÍ

Za prvoligový duel bere 25 tisíc korun. Přestože s vyššími odměnami vzrostly i požadavky – každý měsíc musí absolvovat čtyři povinné semináře. Průměrná dvacítka odpískaných zápasů mu dá za sezonu půl milionu korun. Vedle pískání má ale řada sudích další povolání.

Průměrná mzda: 45 000 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: praxe

 

9. MODERÁTOR

Uvádí kulturní, zábavní a sportovní akce. Průměrní a tzv. „no name moderátoři“ si za své milé vystupování, rétorické schopnosti a v mnoha případech i sympatický vzhled účtují několik tisíc za akci. V případě, že jste Leoš Mareš nebo Libor Bouček, se dostáváme už úplně k jiným částkám.

Průměrná mzda: 44 947 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: praxe
Počet zaměstnanců v Česku: 100 osob

10. MECHANIK LETECKÝCH MOTORŮ

Kromě výučního listu musíte mít technické myšlení, zručnost, rychlost úsudku, fyzickou zdatnost, dobrý zrak a sluch. To vše je potřeba k údržbě, opravám a seřizování letadel, vrtulníků a jiných leteckých prostředků. Na jeho práci závisí život všech cestujících, takže toto povolání je v čele žebříčku všech mechaniků.

Průměrná mzda: 35 488 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Počet zaměstnanců v Česku: 800 osob

11. STROJVEDOUCÍ A ŘIDIČ KOLEJOVÝCH MOTOROVÝCH VOZÍKŮ

Ano, jsou to i řidiči metra, kteří z kabinky vidí, jak se snažíme doběhnout soupravu, a zavírají nám dveře přímo před nosem. Kromě toho, že se asi dobře baví, jim to nese téměř 35 tisíc korun. Když k tomu přičtete přesčasy a benefity, je to „padesátka“ jako vyšitá.

Průměrná mzda: 34 454 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Počet zaměstnanců v Česku: 7 200 osob

12. INSTALATÉR

Patří k těm nejžádanějším profesím, což jim hraje do karet natolik, že mohou jít s hodinovými sazbami každý rok výš. Za běžné práce jako připojování spotřebičů, uvolnění ucpaného WC či opravu kapajícího kohoutku si podle oficiálních ceníků účtují až 300 korun za hodinu, při větších rekonstrukcích se ale mohou dostat i na dvojnásobek. Když se opravdu zadaří, účtují si za hodinu i 1500 korun. Ti nejmenší živnostníci si podle Cechu topenářů a instalatérů přijdou měsíčně minimálně na 30 tisíc korun. Pokud je hodně zakázek, může se částka přiblížit i stovce tisíc.

Průměrná mzda: 30 000 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: střední vzdělání s výučním listem
Počet zaměstnanců v Česku: 2 900 osob

13. RADIOLOGICKÝ ASISTENT

Bývá označován také jako rentgenový laborant. Jedná se o nelékařského zdravotního pracovníka, který obsluhuje ozařovací přístroje, zajišťuje diagnostické vyšetření a je zodpovědný za precizní provedení ozáření požadované oblasti. Všichni budou souhlasit, že za téměř 30 tisíc bychom čekali trochu větší dávku empatie, když přikládají naši zlomenou část těla na snímací podložku.

Průměrná mzda: 28 348 Kč hrubého
Potřebné vzdělání: diplomovaný specialista (DiS.)
Počet zaměstnanců v Česku: 3 700 osob

.Zdroj: faktors.tyden.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz