Továrna vzniklá na místě někdejší černouhelné šachty Dukla letos potřebuje 200 lidí, v příštím roce dalších sto. V reálu jich má jen sedmdesát. „Potřebujeme různé typy zaměstnanců od operátorů až po management,“ popisuje šéf MHC Emmanuel Chilaud. Přitom na pozici operátora není třeba žádná speciální kvalifikace a firma by ráda dala šanci ženám, včetně zajištění školy pro děti. Ovšem nábor vázne. Když bude nejhůř, musí firma poptat zahraniční dělníky.

Podobný příběh by mohly odvyprávět i další podniky v Česku. Firmy poptávají 140 tisíc pracantů a nedostatek lidí brzdí výrobu.

Asociace exportérů ČR by měla zanedlouho oznámit výsledky za rok 2016. Z Česka se vyvezlo zboží a služby v hodnotě kolem 3,95 bilionu korun. Nejvíce v novodobé historii. „Tento údaj ale podle našich propočtů mohl být o 152 miliard korun vyšší. Tolik loni exportní firmy tratily na nedostatku pracovní síly,“ řekl Deníku místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Jak doplnil, jde o odhad spočítaný na základě porovnání kvartálních predikcí AE a výsledných dat od exportérů. „Nedostatek lidí reálně brzdí především průmysl. Ze 380 tisíc lidí, kteří jsou v evidenci úřadů práce, je použitelných zhruba 55 tisíc lidí, kteří mají odpovídající kvalifikaci. Naneštěstí jsou tito lidé v jiných regionech, než by bylo zapotřebí,“ podotýká Daněk.

Vláda sice slíbila zrychlení pracovních povolení pro ukrajinské dělníky, v reálu ale konzuláty na Ukrajině odbaví denně maximálně deset lidí.

Od února se kapacita zvýší „až“ na třináct lidí denně. I tak podle Svazu průmyslu ČR trvá získání pracovní karty pro každého ukrajinského dělníka pět až šest měsíců. Podle viceprezidenta SP ČR Jana Rafaje nejsou dělníci z Východu konkurencí pro naše lidi. „Firmy nabízí volná místa ukrajinským uchazečům, až pokud se jim nepodaří obsadit pozici domácím uchazečem, a to včetně měsíční podpory v hledání ze strany úřadu práce,“ podotýká Rafaj.

Průměrná mzda v průmyslu loni dosáhla 27 tisíc korun a pro letošek mzdy porostou v rozmezí tři až osm procent. Ani to ale Čechy do podniků nenaláká. „Už teď firmy nestíhají nabrané zakázky. Příště se může stát, že kvůli prodlevě žádné nedostanou,“ uzavírá Daněk.


Zdroj: denik.cz