Jedním z velkých neduhů českého zdravotnictví je nedostatek zdravotních sester. Mnohé „utíkají“ za hranice za lepšími platy. Těm ostatním znesnadňuje práci pravidlo, které je nutí udělat si „bakaláře“, aby byly „plnohodnotné“.

Chynica, Řeřavá, Bohemia, Myslna, Vlastina, Krasata a Květana byly ženy, které se v jedenáctém století staraly o dvanáct nemocných v prvním pražském útulku (špitále) na týništi, v místě, kde dnes stojí Týnský chrám. Péče o pacienty byla později z velké části svěřena do rukou řádových sester, které tuto činnost mnohde ve světě vykonávají dodnes. Civilní osoby – sestry však vedle nich pracovaly u lůžka nemocných i nadále. Jejich postavení bylo nuzné. Například při otevření nemocnice na pražském Karlově náměstí v roce 1790 spaly v pokojích pro nemocné, odděleny pouze plentou, a vycházky z nemocnice jim povoloval pouze její ředitel. První zdravotní škola u nás byla poté zřízena až v roce 1916.

Změna vzdělávání

Co se od té doby změnilo? Sestry již nepřespávají na pokojích nemocných a po pracovní době můžou i bez vědomí ředitele nemocnici opustit. Došlo také k výrazné změně v organizaci jejich vzdělání. To u všeobecných sester až do roku 2004 končilo maturitou, po které nastupovaly do praxe. Společenská vážnost maturity i sester utrpěla podle mého názoru loni vážnou trhlinu.

Dnes sestry-maturantky mohou pracovat, ale pouze pod dohledem jako zdravotní asistentky. Dohlížet na jejich práci mají jiné sestry, které si své vzdělání rozšíří tříletým vysokoškolským studiem a získáním titulu bakalář. Takže po odchodu do důchodu starších sester, jimž se samostatnost v práci ponechala, budou bez dohledu moct pracovat pouze vysokoškolačky-bakalářky.

Klesá zájem o maturitu

Jak na tyto změny reagují mladá děvčata po ukončení základní školní docházky? O zdravotní školy s maturitou klesá zájem. V současnosti do nich chodí o polovinu až dvě třetiny méně studentek. Ty si uvědomují, že na rozdíl od jiných profesí budou jako maturantky celoživotně pracovat pod dohledem. Jistě málo lákavá představa. Ostatně, umíme si představit, kdo bude dohlížet na práci sestry v terénu? Nebo tam budou pracovat jenom vysokoškolačky-bakalářky? Ne každá sestra má přece v plánu studovat vysokou školu.

Jak jsou na tom sestry po absolvování vysokoškolského studia? Většina jich studuje při zaměstnání. Po jeho ukončení však zůstávají na svém předchozím místě, ale bohužel i na platu, což je také jedna z příčin malého zájmu o toto studium. V roce 2014 bakalářské studium u nás ukončilo jenom 1 030 sester.

Máme málo sester

Letos jich tedy dostudovalo méně než nových lékařů. Umíme domyslet situaci za pět až deset let? Důsledky vzniklé situace se však projevují již teď. V některých nemocnicích dochází k zavírání lůžkových oddělení právě kvůli nedostatku zdravotních sester.

V současné době jich máme osmdesát tisíc. Svým průměrem osm zdravotních sester na tisíc obyvatel kulháme za průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, který dosahuje čísla 9,6. Již teď nám tedy do něj chybí šestnáct tisíc sester a český občan přitom chce srovnatelnou péči s lidmi, kteří žijí v těchto zemích. Není právě nedostatek sester jedním z důvodů jednání, na které si pacienti stěžují? Je nepochybné, že na rozdíl od sedmi žen, které se staraly o nemocné v prvním pražském špitále (sedm žen na dvanáct nemocných) a které je podle pramenů pouze myly, krmily a modlily se za ně, jejich dnešní nástupkyně musí znát a udělat mnohem více. Opravdu ale musí každá samostatně pracující sestra vystudovat vysokou školu? Nestačilo by upravit výukový program na středních školách?

Lékařům výuku neprodloužili

Argumentace, že nárůst informací vyžaduje vysokoškolské vzdělání každé sestry, neobstojí. Ani lékařům se doba výuky na lékařských fakultách neprodloužila. Doba postgraduálního vzdělávání se dokonce výrazně zkrátila! Abychom měli i v budoucnu dostatek zdravotních sester, je třeba jejich namáhavou a zodpovědnou práci náležitě ocenit a jejich edukaci přizpůsobit současné situaci. Nereálnými požadavky na jejich vzdělání dochází jen k destabilizaci celého systému. Uvědomme si, že dříve nebo později je všichni budeme potřebovat, stejně tak jako pacienti v Německu či Rakousku, kam zejména z našich pohraničních oblastí odcházejí.

zdroj: MF Dnes; autor: P. Pafko, lékař


 

TIP: Pro klíčové slovo zdravotní sestra aktuálně nabízíme na www.vzdelavaniaprace.cz – přes 400 volných míst, 7 profesí a 3 vzdělávací kurzy. Registrujte se zdarma a zjistěte víc!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu *