3 tipy na knihy, které vám pomohou zvýšit efektivitu (nejen) v pracovním životě

V dnešním článku jsme se zaměřili na efektivitu a vybrali jsme tři knihy, které by měl znát každý, kdo chce podávat dlouhodobě lepší výkony. Nejde totiž o to pracovat delší dobu, nebo s větším nasazením. Jde o to, jak svůj vyhrazený pracovní čas strávit plnohodnotně a efektivně jej využít. Následující knihy vám s tím mohou výrazně pomoci.

Konec prokrastinace od Petra Ludwiga

Kniha Konec prokrastinace vyšla v roce 2013 a téměř ihned se stala bestsellerem. Aktuálně se prodalo více než 100 000 výtisků knihy a ta je postupně překládána do 19 světových jazyků. Autor se zde věnuje boji s chorobným odkládáním úkolů a povinností – tedy s prokrastinací. Hlavním posláním knihy je definice osmi praktických nástrojů osobního rozvoje, díky kterým můžete nad prokrastinací vyhrávat každý den. Na 272 vtipně ilustrovaných stránkách se dozvíte nejen, co vše prokrastinace obnáší a proč s ní vůbec bojovat, ale také to, jak získat zpět ztracenou motivaci a udržet si ji delší dobu. Velmi zajímavě se zde popisuje i rozhodovací paralýza, což je velkým problémem moderního světa. Ten nám přináší tolik různých možností a podnětů, že vybrat si z nich (a ideálně ještě ten nejlepší) je stále obtížnější. Mnoho lidí pak setrvává ve stavu jakési nerozhodnosti, paralýzy. Bojí se udělat krok jakýmkoliv směrem ze strachu, že se objeví ještě lepší příležitost, kterou by mohli propásnout. Takže ve výsledku se nepohnou nikam.

Kniha je rozhodně skvělým nástrojem k poznání sebe sama, svých silných i slabých stránek, ale především nástrojem ke skutečné změně.

Tip pro vás: Není důležité, kde jste se to naučili. Tím hlavním jsou vaše dovednosti a znalosti

7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena M. R. Coveyho

Jak už název vypovídá, jde o knihu určenou přímo ke zvýšení efektivity v našem životě. Je fascinující, že ačkoli první vydání vyšlo už v roce 1989, pravidla z této knihy jsou platná dodnes. Tato pravidla se dají ve zkratce rozdělit do tří kategorií, podle toho, o jaké hodnoty se opírají. První část se věnuje principům, které vycházejí z nás a můžeme je tak nejsnáze ovlivnit. Druhá část se potom věnuje úkonům, které můžeme řešit společně s ostatními, a nakonec třetí část, která je formována společností.

Jednotlivé návyky, které S. Covey ve své knize popisuje, jsou tyto:

 

  1. Buďte proaktivní
  2. Začínejte s myšlenkou na konec
  3. To nejdůležitější dávejte na první místo
  4. Myslete způsobem výhra-výhra
  5. Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni
  6. Vytvářejte synergii
  7. Ostřete pilu

Každý z bodů je v knize podrobněji vysvětlen a je i zdůrazněný jeho vliv na celkovou efektivitu. Protože každý z těch bodů je důležitý sám o sobě, ale teprve společně vytvářejí ty pravé podmínky pro maximální efektivitu.

Syn autora této knihy potom převzal myšlenky svého otce a napsal knihu pro děti s názvem „7 návyků šťastných dětí“.

Atomové návyky od Jamese Cleara

Novinka roku 2020 sice ve své anotaci neslibuje primárně zvýšení pracovní efektivity, přesto sem tato kniha rozhodně patří. Autor totiž ukazuje cestu, jak se pomocí malých, téměř neviditelných změn, dostat k vytouženému cíli. V této knize najdete konkrétní praktické postupy lehce aplikovatelné v každodenním životě. James Clear zároveň vychází z ověřených poznatků psychologie, biologie a neurověd a své poznatky spojuje čtivou formou, která vás zároveň bude motivovat jednotlivé tipy vyzkoušet. Podle autora stačí k dosažení jakéhokoliv cíle zvýšit své úsilí o pouhé 1 % denně. Pokud se vám to podaří, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Kdo by nechtěl trávit v práci méně času, ale stihnout toho více? Tato kniha vám poskytne podrobný návod, jak pohlížet na svá předsevzetí a pracovní návyky a především – jak je změnit tak, aby sloužily ony vám a ne vy jim.

Chcete držet krok s trendy na pracovním trhu? Sledujte blog.vzdelavaniaprace.cz. Potřebujete si neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru, nebo chcete změnit svou profesi úplně? Pak navštivte portál www.vzdelavaniaprace.cz nebo www.narodnikvalifikace.cz