3 typy pracovních pohovorů – a co vás na nich čeká?

Někdy se jen řekne: „Uvidíme se na pracovním pohovoru“, ale co to vlastně znamená? Na jaké druhy pohovorů můžete narazit a jak se na každý z nich připravit?

Formální pracovní pohovor

Na tento typ pohovoru narazíte velmi často u profesí, jakými jsou např. účetní, kontrolor, práce v sociálních službách apod. Součástí formálního rozhovoru obvykle bývá osobní rozhovor, kterého se účastní přímý nadřízený budoucího zaměstnance nebo i majitel firmy či podniku – především jde-li o výše postavené pozice. Na tomto typu pohovoru se od vás očekává především profesionalita, odborné znalosti a často i zkušenosti.

Dejte důraz na vhodné oblečení – u žen to může být kostýmek nebo sukně a vkusná halenka. Nehodí se příliš vysoké podpatky, velký výstřih nebo krátká sukně. U mužů je ideální oblek nebo alespoň sako a košile.

Neformální pracovní pohovor

Téměř opakem formálního způsobu vedení pohovoru je stále oblíbenější neformální způsob poznávání budoucích zaměstnanců. Tento styl je typický především pro mladší firmy a firmy, které se věnují moderním a rychle se rozvíjejícím odvětvím. Často se s nimi můžete setkat u IT firem, mezinárodních společností nebo módních řetězců. Důraz je při pohovorech kladen na autenticitu a osobnost uchazeče. Nejde ani tak o individuální znalosti nebo odbornost, ale důležitější bývá schopnost spolupráce a zapadnutí do týmu současných zaměstnanců. Neformální atmosféra totiž panuje nejen při pohovoru, ale i na budoucím pracovišti.

Pokud jde o vhodný oděv, tak zde pravidla tak striktní nejsou. Právě naopak je vhodné dorazit ve svém oblíbeném oblečení, které podtrhne vás a váš styl. Na neformální pohovor je tak možné dorazit třeba v džínách a tričku, nebo sukni a teniskách.

Pohovor organizovaný Assessment centrem

Jedním z moderních způsobů výběru nových zaměstnanců je také využití metody tzv. Assessment centra. Tento způsob je velmi objektivní, protože je založený na pečlivě připravených úlohách, za které uchazeči získávají body nebo jsou jinak škálování. Obvyklé je také to, že kromě zjišťování vašich osobnostních předpokladů se testuje i vaše práce ve skupině. Na pohovoru tohoto typu tak plníte i skupinové úkoly, které jsou poté vyhodnoceny. Metody Assessment centra se využívá u pozic s velkými nároky na kompetence a zodpovědnosti. Jde tak o pozice řídících pracovníků, vysoce postavených manažerů a vedoucí velkých týmů.

Během Assessment centra budete plnit řadu úkolů. Jde o simulace běžných pracovních situací, kterými se testuje způsobilost uchazečů zvládat je, protože se s nimi budou běžně na této pozici potkávat.

Je vhodné obléknout se elegantně a vkusně, ale zároveň pohodlně, protože některé úkoly mohou být i velmi netradiční. Nebo jste už někdy na pohovoru přesouvali nábytek v místnosti a stavěli z něj chýši pro celou vaši skupinu?

Zajímavost: Portál www.vzdelavaniaprace.cz vám umožňuje vyhledat si vzdělávací kurz, zkoušku u autorizované osoby i volná pracovní místa.

Hledáte práci? Tyhle dovednosti jsou na pracovnímu trhu nejžádanější