3+1 tipů, jak v sobě probudit kreativitu. Který vyzkoušíte jako první?

Spousta lidí o sobě tvrdí, že nejsou kreativní. Že neumí vymýšlet originální dárky pro své blízké. Že je nenapadají zajímavá témata k psaní blogu. Že neumí kreslit a vymýšlet ozdoby. Patříte také mezi ně? Pokud ano, na následujících řádcích se vám pokusíme ukázat, že kreativita je schopnost, nikoliv vrozený dar, a tak se dá cvičit a trénovat stejně, jako všechny naše další schopnosti. Nevěříte?

Co je to kreativita

Nejdříve si pojďme říct, co to ta kreativita vlastně je. Úplně jednoduše řečeno je kreativita tvořivost. Činnost, kdy z jedné věci vytváříme věc jinou. Například z natrhaných květin uvážeme barevnou kytici. Z našich myšlenek napíšeme článek. Z kusu dřeva vyřežeme ozdobný stůl. Z keramické hlíny vyrobíme hrnek. V principu jde o proces, kdy z nápadu a prvotní myšlenky pomocí našich rukou vytvoříme výsledné dílo. „Kreativitě“ tedy nestačí pouhý nápad, je důležitá i jeho realizace. Ale právě ten „nápad“, jakožto první krok, bývá často označován za ten nejobtížnější a pro většinu lidí znamená přímo celou „kreativitu“. Jak tedy podpořit hlavu, aby nám vymýšlela více nápadů?

Rozhovor: Vzdělávat se můžete i v dospělosti. Jak se stát floristou nebo truhlářem?

kreativitaInspirujte se

První věcí, která může pomoci, je inspirace. Kreativita se velmi oceňuje především u uměleckých oborů, jakým je například Umělecký truhlář. Není jednoduché vymýšlet stále něco nového a originálního. Hlava nerada tvoří „z nuly“. Velkou pomocí tak může být sledování trendů ve světě, popovídání si s kolegy z oboru nebo jen prohlížení již existujících děl z historie. Velkým zdrojem inspirace je i příroda. Vyjděte si někdy jen tak na procházku a sledujte, čím ve svém okolí byste se mohli inspirovat. Co funguje a co by se dalo vylepšit?

Cvičení dělá mistra…

… a to samé platí u nácviku a hledání nápadů. Pokud máte pocit, že nejste kreativní a že vás nic nenapadá, tak to také tak bude. Zkuste ale jednou své hlavě „dovolit“ mít nějaký nápad a již dopředu se neomezovat tím, že vás stejně nic nenapadne. Možná, že poprvé vás opravdu nic nenapadne. Podruhé také ne, ale vaše mysl už přijala signál a když jí budete pravidelně dávat prostor, nakonec vás svými nápady určitě překvapí.

Meditujte

Nemusíte sedět se zkříženýma nohama a dělat „oohhhhmmmm“. Bohatě postačí, když si denně vyčleníte 10 minut na tzv. koukání do stěny. Čas, během kterého mozek ničím konkrétním nezaměstnáváme, je totiž pro kreativitu a hledání nových nápadů tím nejužitečnějším. K mnoha lidem přichází ty nejlepší nápady ve sprše, v autě při čekání na zelenou nebo při jízdě tramvají. Pro takové případy je prima mít u sebe malý notýsek a poznačit si tam pár důležitých bodů a myšlenek, které vás v těchto „prázdných“ chvílích napadly. Uvidíte, třeba se v nich skrývá brilantní nápad.

Začněte!

Jako u každé činnosti, i u nácviku kreativity je nejtěžší začít. Představte si, že se chcete stát skvělou květinářkou nebo skvělým floristou a aranžovat květiny. Zde je důležité mít cit pro barvy, celkovou kompozici, ale také umět vytvářet nové a originální vazby. A toho docílíte jen tak, že začnete s malými krůčky. Nejdříve můžete zkusit vázat kytice z lučních květin, které si sami nasbíráte. Poznáte vlastnosti jednotlivých druhů, vyzkoušíte barevné kombinace nebo způsoby vazby. Ale hlavní je začít – jít a uvázat první kytici. Potom můžete zkusit druhou, třetí, stou. Ale pokud si budete vše jen představovat a tvořit v hlavě a nikdy si to nevyzkoušíte naživo, vaše kreativita neporoste, ba naopak. Nebojte se tedy neúspěchu a zkuste to!

Kreativitu můžete uplatnit v celé řadě profesí. Vyberte si na www.vzdelavaniaprace.cz nebo www.narodnikvalifikace.cz