4 tipy, jak ani v krizi neztratit práci

V současné době se stále více mluví o tom, že přichází krize, a kvůli pandemii koronaviru se naše i světová ekonomika dostává do potíží. Kvůli vládním opatřením, ale také nezájmu zákazníků, se tak velká spousta podniků a firem dostává do těžké situace a v některých sektorech už dochází k propouštění zaměstnanců. Přečtěte si naše 4 tipy, které vám pomohou krizi přežít bez ztráty zaměstnání!

Tip číslo 1: Vzdělávejte se!

I když to může vypadat zbytečně, především pokud pracujete na pozici již dlouhá léta a svůj obor znáte jako své boty, neustálé vzdělávání je ale velmi užitečné, a to nejen v těžkých ekonomických dobách. V první řadě pomáháte sobě – zvyšujete si kvalifikaci, na školeních a kurzech můžete potkat další zajímavé kontakty, budujete si pozici experta. Velké výhody z toho má samozřejmě i váš zaměstnavatel. Díky nově nabytým zkušenostem a znalostem se pro něj stáváte cennějším pracovníkem. Čím více do vás v průběhu let váš zaměstnavatel investoval financí a umožnil vám pracovně růst, tím je menší šance, že vás bude chtít propustit.

Tip číslo 2: Buďte proaktivní!

Stěžovat si na nepříjemnou situaci zvládne každý, ale přijít s nápadem na její řešení, to už není pro každého! Buďte iniciativní a nestavte se do opozice vůči návrhům vedení, byť mohou být dočasně omezující. Namísto kritiky se pokuste přijít s konstruktivním řešením. A kdo ví, třeba vaše řešení bude i zajímavější, protože jste to vy, kdo vidí situaci z jiného úhlu pohledu, než váš šéf. Můžete si být jistí, že by si vedení vaše propuštění dvakrát dobře rozmyslelo. Zbavit se kreativních a oddaných lidí by nebyl ten nejchytřejší krok.

TIP: Asertivita v profesním životě

jak neztratit práci

Tip číslo 3: Buďte věrní, i když se loď potápí!

Zaměstnavatelé si cení věrných zaměstnanců a velmi často se při propouštění na délku odpracovaných let přihlíží. Co ale dělat, pokud jste ve firmě krátce, a tak nějak tušíte, že jste při snižování počtu zaměstnanců „na řadě“?  Důležité je „nestahovat kalhoty, když brod je ještě daleko“. Vykonávejte svou práci kvalitně a na maximum, a to i v případné výpovědní lhůtě. Během ní je stále ještě možnost, že zaměstnavatel výpověď stáhne. Pokud by se tedy během této doby vašemu zaměstnavateli začalo výrazněji dařit, je šance, že by vaši výpověď mohl stáhnout zpět. Ale ruku na srdce, stáhl by svou výpověď radši kvůli pracantovi, kterému na firmě a výsledcích záleží, anebo kvůli někomu, kdo se poslední dva měsíce zrovna moc nepřetrhl?

Tip číslo 4: Mějte otevřená zadní vrátka

I přesto, že se snažíte a patříte mezi kvalitní pracovníky, se může stát, že firma zkrachuje. Vám pak nezbývá nic jiného než si hledat práci novou. Je dobré mít toto na paměti a pokud tušíte, že by podobná situace mohla nastat i ve vašem zaměstnání, připravte se na ni předem. Už nyní si můžete vytipovat zajímavé rekvalifikační možnosti (koukněte na web www.narodnikvalifikace.cz) anebo se pomalinku poohlížet po jiné pracovní nabídce. Využít můžete např. portálu www.vzdelavaniaprace.cz, včetně blogu www.blog.vzdelavaniaprace.cz, který vám pomůže udržet krok s trendy na pracovním trhu.

Získejte novou profesní kvalifikaci. Poradíme vám, jak se stát instruktorem powerjógy