5 důvodů, proč změnit práci

Příliš mnoho stresu za málo peněz? Nedostatek možností k vlastní seberealizaci? Nepříjemný šéf? Důvodů, proč změnit práci, může být mnoho. Ačkoliv se může zdát, že aktuální ekonomická situace změně práce příliš nepřeje, u některých profesí může být opak pravdou. Proč je právě teď ideální čas na změnu práce? 

Vaše práce vás nenaplňuje

Na začátku to vypadalo jako skvělá pracovní příležitost. Ale postupem času se z kreativní práce stala rutina. Neustále se opakující úkoly, které neodpovídají vašim představám a ani úrovni vašich znalostí. Nechuť ráno vstávat do práce, prokrastinace, zhoršená nálada. Pokud pociťujete některý z těchto stavů, je nejvyšší čas na změnu práce. Hrozí vám totiž syndrom vyhoření, který se v naší společnosti začíná objevovat stále častěji. Nejohroženější skupinou jsou tzv. pomáhající profese – tedy úředníci, pracovníci sociálních služeb, zdravotní sestry a podobně. 

Vyhlídky na povýšení? Nula!

Jste ve svém oboru zkušení, ale povýšení nebo možnost dalšího kariérního postupu stále nikde? Zvažte, jaké možnosti ve svém aktuálním zaměstnání máte. V případě, že to na povýšení nebo nové a zajímavé pracovní úkoly v nejbližší době nevypadá, začněte přemýšlet, zda byste v jiném odvětví neměli více šancí na úspěšnější kariéru. 

Mohlo by vás zajímat: Získejte novou profesní kvalifikaci. Poradíme vám, jak se stát instruktorem powerjógy

Nové pracovní příležitosti

Trh práce se vzhledem k aktuální situaci mění. Pandemie koronaviru nám ukázala, jak moc je v budoucnu důležité umět pracovat v online prostředí a v ideálním případě tam převést i část podnikatelských aktivit. Mnoho zaměstnavatelů nyní bude hledat odborníky na práci v online prostředí. Jednou z velmi poptávaných profesí je např. programátor.

Vztahy na pracovišti

Pro někoho nepodstatný detail, pro jiného základní kámen spokojenosti v zaměstnání. Ať tak či onak, vztahy na pracovišti hrají velmi důležitou roli pro naše duševní zdraví. Jestliže vztahy na vaší aktuální pozici neodpovídají vašim představám nebo se zde objevuje dokonce šikana či bossing, je nejvyšší čas poohlédnout se po jiném místě. 

Vyšší finanční ohodnocení

Ačkoli si většina lidí myslí, že vyšší mzda je nejčastějším důvodem ke změně zaměstnání, obvykle tomu tak není. Na druhou stranu, ekonomické vyhlídky teď nejsou v některých oborech zrovna růžové a potřeba najít si lépe placené zaměstnání je naprosto přirozená. Mezi velmi dobře placené obory stále patří IT sektor, elektrotechnické obory nebo manažerské posty. Jednou z velmi poptávaných činností je pozice projektového manažera.

Tip: Podívejte se na www.vzdelavaniaprace.cz, co všechno obnáší konkrétní profesní kvalifikace, např. programátor, projektový manažer. Třeba zjistíte, že spoustu z uvedených dovedností už částečně zvládáte. Pak stačí najít vhodný kurz, absolvovat zkoušku a v kapse máte státem uznávaný certifikát.