5 tipů pro efektivní zvládání stresu

Dnešní uspěchaná doba, velké množství úkolů, které si na sebe klademe, ale i nejistota ohledně zdravotního stavu či strach ze ztráty zaměstnání. To vše se v našich myslích a tělech hromadí a může se postupně měnit v chronický problém. Společným jmenovatelem je stres.

Není ovšem pravda, že by stres byl „novinkou“ moderní doby. Stres a jeho reakce na něj máme zakořeněné v našem mozku odpradávna. Jediný rozdíl je v tom, že v pravěku se stres řešil dvěma jednoduchými úkoly: Bojuj nebo uteč.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření aneb kariérní únava

Dneska ale strategie Bojuj nebo uteč úplně jednoduše použít nejde. Mohli bychom utéct z nepříjemného jednání, ale asi bychom přišli o práci. A tím by se nám stres asi vyřešit nepodařilo. Naše těla jsou tak v permanentním postavení, připraveném na boj či útěk, ale ani k jednomu nedojde. V takovém případě nám adrenalin neustále koluje v krvi, aniž by došlo k jeho odbourání nebo relaxaci. A to je právě ten rozdíl oproti dávným dobám.

K odbourání stresu a uvolnění těla i naší mysli lze využít několika technik. Ideální je naučit se, jak se zbavit akutního stresu dříve, než přejde do chronické varianty.

Dýchání

Přepadl vás akutní záchvat paniky? Vyzkoušejte tzv. pomalé dýchání. Zavřete oči a pomalu se nadechněte. Počítejte do pěti a pomalu vydechujte. Představte si při tom, jak z vašeho těla při výdechu odchází všechny starosti, jak se proměňují v malé kapičky a vy je vydechnete pryč, kde se ve vzduchu rozptýlí. Několikrát tuto metodu opakujte, dokud se nebudete cítit lépe.

Meditace

Pokud vás stres začíná dohánět stále častěji, vyzkoušejte i další tip, a to pravidelné meditace. Je prokázáno, že stačí 5 minut soustředěné meditace, času jen sám pro sebe a své myšlenky. To snižuje míru stresu, pomáhá soustředění se a zvyšuje výkonnost. Dopřejte si před ranní kávou chvilku klidu a připravte se psychicky na nadcházející den.

Pohyb

Skvělou prevencí stresu je pravidelný pohyb. A pokud ještě probíhá na čerstvém vzduchu, ideálně ve volné přírodě, máte vyhráno. Horský průvodce, jedna z možností rekvalifikace, tento bod splňuje dokonale. Pokud už máte dost sezení v kanceláři a máte dobrou fyzickou kondici, můžete o této profesi pouvažovat. Na rekvalifikačním kurzu se dozvíte všechny potřebné informace, naučíte se číst z map, získáte základy první pomoci a vymyslet túru pro vaše přátele i zákazníky bude pro vás hračka. Více informací najdete na webu Národní soustavy kvalifikací.

Mohla by vás také zaujmout profesní kvalifikace Greenkeeper nebo Záchranář na volné vodě.

Čerstvý vzduch, pravidelný pohyb, nádherná příroda. Horský průvodce je od chronického stresu chráněn dokonale.

Vitamíny a minerály

Velkými pomocníky v boji proti stresu je zdravá strava, dostatek vitamínů a minerálů. A také pravidelný pitný režim. Pokud je tělo zdravé, dokáže se lépe vyrovnávat se stresujícími faktory a nepřipouštět si je. Dohlédněte především na to, abyste měli dostatečný přísun vápníku, sodíku a chloru. Oblíbeným a velmi účinným minerálem je hořčík, který zmírňuje duševní napětí. Pokud máte problémy večer před usnutím a množství úkolů vám nedovolí se v klidu vyspat, zkuste meduňkový nebo třezalkový čaj.

Koníčky

Úzkost a stres na nás často doléhají i tehdy, když jsme zavaleni prací a chybí nám možnost odreagovat se a tvořit něco, co nás baví. Najděte si ve svém diáři čas na své koníčky nebo posezení s přáteli. Díky tomuto „sebedobíjení“ budete těžké situace zvládat rychleji, jednodušeji a stres na vás nebude mít takový dopad.

Mohlo by vás zajímat: 5 důvodů, proč změnit práci