7 tipů, jak být produktivnější (nejen) v práci

Nezáleží na tom, jestli jste manažer, nebo zahradník – každý hledá způsoby, jak být v práci produktivnější a dosahovat lepších výsledků. Na krátkodobé výzvy možná stačí čokoláda, káva a pečlivý seznam úkolů, pro dlouhodobé dosahování cílů to ale nestačí. Jak zvýšit svou produktivitu nenásilně a udržitelně? Zkuste naše tipy.

1.  Zkraťte seznam úkolů na polovinu

Možná si v počátečním nadšení sepíšete 40 větších či menších úkolů, které je třeba splnit. Ale ruku na srdce, nedopadne to většinou tak, že se na konci dne díváte na seznam, ze kterého zbývá dořešit nejméně polovina? Místo radosti z odvedené práce pak cítíte jen nepříjemné zklamání z toho, že jste nestihli vše, co bylo v plánu. Zkuste to jinak a začněte menším počtem úkolů. Zaměřte se zkrátka na to, na čem opravdu záleží. Jak se říká, méně je více.

2.  Dělejte více přestávek

Pocit únavy, nedostatek nápadů nebo dlouhé zírání z okna by pro vás mělo být signálem, abyste si dali pauzu. Vaše hlava potřebuje krátkou změnu prostředí i činnosti, aby mohla znovu podávat vysoký výkon. Běžte se projít, najíst nebo napít, protáhněte se, pokláboste s kolegy. Vrátíte se nabití a připraveni k podání dalšího skvělého výkonu.

3.  Využijte své ráno k tomu, abyste se soustředili na sebe

Začít ráno kontrolou e-mailu a kalendáře je velký zabiják produktivity. Tím umožňujete ostatním určovat váš program od samého rána. Začněte svůj den tím, že budete ráno ignorovat mobil a počítač. Začněte v poklidu a podle svého gusta. To zajistí, že budete mít dostatek energie pro produktivní den.

4.  Vyřešte náročné úkoly ještě před obědem

Neodkládejte nejdůležitější věci na odpoledne nebo další den. Pusťte se do nich ještě dopoledne, dokud máte dost energie a svěží mysl. Odpoledne budete mít čistější hlavu a radost z toho, že jste si to nejméně příjemné už odbyli.

5.  Vytvořte systém

Během let jste si možná vytvořili několik návyků, které brzdí vaši produktivitu, aniž byste si toho vůbec všimli. Může jít o kontrolu mailu několikrát do hodiny nebo nesoustředěnost a následnou několikanásobnou kontrolu už odvedené práce. Projděte si důkladně svou rutinu a zkuste největší ničitele produktivity lokalizovat a odstranit.

6.  Zastavte multitasking

Přestaňte se snažit dělat 10 věcí najednou. Přeskakování z jednoho úkolu na druhý snižuje vaše IQ (vědecky ověřeno), vyvolává pocity nespokojenosti a působí, že se ani na jednu z činností nedokážete plně soustředit.

7.  Hodně spěte a vstávejte brzy

Ranní ptáče dál doskáče, to věděly už naše babičky. Jděte spát brzy a přivstaňte si. Většina lidí je mnohem výkonnější, pokud začne pracovat v době, kdy většina jejich kolegů ještě spí.

Vyzkoušeli jste všechno, a přesto nejste v práci dost produktivní? Možná vás zkrátka dostatečně nenaplňuje vaše práce a váš potenciál se naplno rozvine až s jinou profesí. Prohlédněte si seznam Národních kvalifikací a zvolte si povolání, které budete dělat s radostí.

Hledáte nové zaměstnání a máte vůdčí schopnosti? Staňte se manažerem prodeje