8 důvodů, proč se vzdělávat

Vzdělávání je celoživotní proces, který ani zdaleka nekončí opuštěním školních lavic a univerzitních poslucháren. V každé profesi je třeba se umět rychle přizpůsobit novým okolnostem, předpisům a požadavkům, pojmout informace ohledně nově používaných technologií nebo s postupem na kariérním žebříčku rozšiřovat a prohlubovat znalosti získané ve škole i předešlé praxi. Pracovní úspěchy ale nejsou jediným benefitem, který neustálé vzdělávání přináší.

Doba neomezených možností

Naštěstí už dávno neplatí, že, abyste se něco naučili, musíte prosedět nespočet hodin v knihovně, jakožto jediném zdroji informací. Dnešní doba s sebou přináší téměř neomezené možnosti: díky internetu se můžete učit i ty nejexotičtější jazyky, aniž byste vstali z postele a široká nabídka nejrůznějších kurzů a seminářů vás připraví na změnu povolání.

Nemusí však jít jen o získávání dovedností uplatnitelných v práci. Na váš osobní i pracovní život a životní pohodu má vliv každé učení, které vám dělá radost, i kdyby se jednalo o studium původních postupů při pečení chleba nebo chovu krokodýlů. Jaké konkrétní výhody ze vzdělávání plynou?

1. Získáte motivaci

Dlouhodobý stereotyp a nespokojenost v práci i doma může způsobit rezignaci a v extrémních případech vést až k psychickým problémům. Práce na sobě vám pomůže cítit se lépe a najít řešení. Motivovat vás může třeba představa, že po absolvování rekvalifikačního kurzu naleznete lepší uplatnění na pracovním trhu s vyšším finančním ohodnocením. Tato změna se pak pozitivně odrazí na vaší celkové spokojenosti.

2. Vzdělávání jako zdroj inspirace

Nově nabyté vědomosti vás mohou inspirovat nejen ke zvýšení produktivity, ale také k dosahování nových cílů. Možná vás díky nim napadne originální podnikatelský záměr, vymyslíte patent nebo se zkrátka odhodláte ke změně, nad kterou jste dlouho přemýšleli.

3. Posílíte svoje sebevědomí

Jde o jednoduchou rovnici: čím více toho umíte, tím sebevědoměji se cítíte. Zvyšujte své sebevědomí postupně, stanovujte si menší reálné cíle, které jsou splnitelné. Nedávejte si pro začátek příliš vysoké cíle, které vám v případě neúspěchu vezmou chuť do dalšího rozvoje.

4. Získáte obecný přehled

Ať už se budete vzdělávat jakkoliv, při studiu se dozvíte spoustu zajímavých informací z vašeho oboru i mimo něj. Svoje rozšířené obzory poté můžete využít při práci nebo prezentovat během konverzace s rodinou či přáteli, kteří jistě ocení svěží vítr v obvyklých tématech.

5. Najdete nové přátele a známé

Značnou část našich známých tvoří lidé ze studií a bývalých i současných zaměstnání. Vzdělávání nenásilně rozšíří tento okruh o nové kolegy z kurzů, seminářů nebo hobby skupin. Během vzájemné podpory a předávání zkušeností tak mohou vznikat celoživotní přátelství, neopomenutelné jsou i důležité kontakty pro budoucí kariéru.

6. Procvičíte si mozek

Když nenecháte svoji hlavu zahálet, odvděčí se vám ve stáří lepší pamětí. Navíc procvičování mozku prokazatelně pomáhá předcházet stařecké demenci a dalším nepříjemným důsledkům stárnutí.

7. Prevence syndromu vyhoření

Syndromu vyhoření často předchází dlouhodobý stres a pocit nespokojenosti či nenaplnění. I v tomto případě může pomoci vzdělávání: jeho prostřednictvím se začnete znovu cítit užiteční, získáte nadhled a zvýšíte šanci na získání pracovní pozice, která vás bude těšit.

8. Lepší uplatnění na trhu práce

Každá další položka ve vašem životopise pomůže zvýšit šanci na získání vašeho vysněného místa. Nejlépe působí vzdělání, které se váže k požadovanému oboru, ale i znalost nového jazyka či absolvování zajímavého kurzu může v očích personalisty zvýšit vaši atraktivitu pro firmu.

Časová i finanční investice do vzdělání není nikdy na škodu, přináší totiž řadu výhod v dlouhodobém i krátkodobém horizontu. Jde o skvělý způsob, jak si udržet bystrou mysl a zdravé sebevědomí i psychiku. Neustále je co objevovat a existuje nespočet nástrojů, které vám mohou pomoci posouvat se vpřed, stačí si jen vybrat.

Přemýšlíte-li o rekvalifikaci, získejte potřebné znalosti v rámci kurzu. Širokou nabídku kurzů najdete na webu vzdelavaniaprace.cz, přihlaste se ke zkoušce z profesní kvalifikace na www.narodnikvalifikace.cz a staňte se kvalifikovaným odborníkem.

Láká vás práce s realitami? Doplňte si potřebné vzdělání a získejte živnostenské oprávnění