Baví vás móda a zajímáte se o trendy v odívání? Staňte se profesionálním Oděvním stylistou / oděvní stylistkou

Máte zálibu v módě, kousky do šatníku si vybíráte podle nejnovějších trendů nebo za vámi chodí vaši přátelé s prosbou o pomoc, co si vzít na pracovní pohovor? Vaší zálibou se můžete začít živit. Získejte profesní kvalifikaci Oděvní stylista / oděvní stylistka.

Získejte kvalifikaci

Hezké a padnoucí oblečení je důležité v každé době, je zásadní pro různé situace a jednotlivé kousky oděvů by měly reflektovat typ postavy. Oděvní stylistka / stylista se orientuje v trendech odívání, ví, jak kombinovat barvy a materiály a dokáže navrhnout šatník na míru zákazníkovi. Jestli jsou vám tato témata blízká a alespoň trochu se v nich orientujete, můžete se pustit do podnikání v oblasti módy. Nepotřebujete k této profesi oficiální vzdělání, ale získání osvědčení o profesní kvalifikaci se vám může hodit jako důkaz, že máte veškeré předpoklady pro výkon profese Oděvní stylista / oděvní stylistka.

Jak se připravit na zkoušku

Než se vypravíte na zkoušku, je třeba důkladně nastudovat všechny oblasti, které se během zkoušky hodnotí. Okruhy najdete na přiloženém obrázku, konkrétní otázky pak po rozkliknutí zeleného nápisu na webu Národních kvalifikací.

Jak je patrné z kvalifikačního standardu, nejde jen o orientaci v módních trendech. Musíte se vyznat v typologii postav a umět určit barevnou typologii klienta. Provést rozbor tělesných proporcí a navrhnout vhodné materiály a barvy pro klienta a také navrhnout skladbu oděvů pro různé příležitosti. S přípravou na zkoušku vám pomohou specializované kurzy nebo pečlivá domácí příprava za využití dostupných materiálů (edukativních článků a videí) a odborných knih. Jste připraveni? Je čas ukázat, co umíte.

Zjistěte si termín

Profesní zkoušky zajišťují autorizované osoby. Vyberte si tedy autorizovanou osobu ze seznamu a oslovte ji s dotazem na termín zkoušky, cenu a další  informace. Pak už vás čeká samotná zkouška. Jakmile prokážete všechny odborné způsobilosti uvedené výše, obdržíte osvědčení o získání profesní kvalifikace Oděvní stylista / oděvní stylistka.

Teď už se můžete pustit do vlastního podnikání. A jestli vám jedno studium nestačilo, zkuste svoje vzdělání ještě rozšířit například o kvalifikaci Oděvní návrhář a modelář / oděvní návrhářka a modelářka.

7 tipů, jak být produktivnější (nejen) v práci