Češi, až půlku z vás můžou v práci nahradit roboti. Odhalila to vládní analýza

Roboti by na českém trhu mohli zastat až polovinu pracovních míst. Podle odborů to vyplývá z analýzy Úřadu vlády. Poslankyně Evropské parlamentu na konci května navrhla, aby zaměstnavatelé platili za pracující roboty sociální pojištění. Chce zabránit propouštění lidí a úniku peněz ze státních rozpočtů. Podle Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) je robotizace přirozeným jevem posledních let a nelze se ji vyhnout. Obavy ze ztráty míst jsou ale prý zatím předčasné.

„Nejprve bude nutno vydefinovat samotný pojem ,robot´ a ceny jeho práce a teprve po té bude možno řešit případné odvody. Musí být jasno, z čeho se budou odvody vypočítávat a jaké bude jejich rozpočtové určení,“ řekl pro Blesk.cz ředitele Sekce hospodářské politiky SPČR Bohuslava Čížek.

Podle zástupkyně ředitelky pro trh práce a legislativu SPČR Jitky Hlaváčkové firmy potřebují k práci s roboty schopné odborníky. „Proč by měl zaměstnavatel mít další odvody, když pro práci s roboty, potřebuje schopné techniky, IT odborníky, manažery, servisní služby, tedy zaměstnance s vyššími mzdami, ze kterých plynou do státního rozpočtu vyšší odvody,“ upozornila Hlaváčková.

SPČR poukázalo také na fakt, že krátkodobé udržení zaměstnanosti by mohlo přirozené trendy zbrzdit a tím i výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Evropská ekonomika podle nich není v takové fázi, aby robotizace ohrozila pracovní příležitosti. Zatím se ani jako výhodnější neukazuje přesměrovat výrobu do německých robotizovaných firem, protože zakázky tuzemských firem vůči Německu v posledních letech rostou rychleji než německá ekonomika.

Nezaměstnanost a odcizení

Podle předsedy Odborových svazů Josefa Středuly by ale digitální ekonomika mohla ohrozit až padesát procent pracovních příležitostí. Vychází to z analýzy vypracované Úřadem vlády.

„Tím hrozí, krom nárůstu nezaměstnanosti, velké výpadky v odvodech na zdravotní a důchodové pojištění, společnost se také musí připravit na systém celoživotního vzdělávání. Myšlenka tzv. platby za robota předstihla budoucnost, většina podnikatelů si od robotizace slibuje zvýšení produktivity práce a vyšší zisky, ale ostatní společenské důsledky je příliš nezajímají,“ řekl pro Blesk.cz Středula.

Stejně jako Svaz průmyslu ale Středula vítá rozšiřování robotizace z důvodu osvobození lidí od monotónní či namáhavé práce. „Ekonomika se mění a průmysl 4.0 už běží dávno. Změna struktury zaměstnanosti se bude měnit, stejně tak struktura pracovních sil. Je potřeba reagovat na to, že nové stroje a technologie vyvolávají potřebu nových míst,“ dodal SPČR.

Robot ve výrobě pracuje s techniky

Jednou z českých firem, které do své výroby zapojují roboty, je společnost ABB. Ta na začátku června představila robota YuMI, který pracuje na montáži zásuvek. „YuMi přináší do montážního procesu jedinečné výhody, mezi něž patří vyšší flexibilita, kvalita, bezpečnost a také kvalitnější ergonomie pracoviště. Společné pracoviště tvoří robot YuMi, operátor, přípravky se senzory, dopravníky, vibrační podavače a systém rozplétání pružin,“ řekla mluvčí ABB Tereza Kunová.

Jak se staví k případnému zavedení plateb sociálního pojištění za roboty, nechtěla společnost komentovat.

Reuters uvedl, že návrh Evropského parlamentu hovoří také o tom, že by zaměstnavatelé museli přiznávat, kolik za zaměstnané roboty ušetřili na sociálním pojištění, aby mohli částku zdanit. Navíc není jasné, zda návrh podpoří ostatní poslanci. Pokud by získal dostatečnou podporu, bylo by rozhodnutí nezávazné. Parlament postrádá pravomoc pro navrhování legislativy.

Zdroj: www.blesk.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz