Česká restaurátorská špička předává zkušenosti hamerským truhlářům

Litvínov – Mistr svého oboru opět předával zkušenosti hamerským truhlářům. Luděk Dvořák, respektovaný český restaurátor, připravil pro žáky několikadenní workshop, prohlídku Valašského muzea v přírodě a návštěvu architektonických skvostů Pusteven.

ŽÁCI STŘEDNÍ ODBORNÉ ŠKOLY V HAMRU MOHOU JAKO JEDINÍ V REPUBLICE NAHLÉDNOUT DO DÍLNY LUĎKA DVOŘÁKA. 

Během čtyřdenního workshopu v Rožnově pod Radhoštěm si mladí truhláři ze Střední odborné školy v Hamru vyrobili dřevěnou stoličku a vyzkoušeli si starou techniku zdobení intarzií. „Naším cílem je učit se opracovat materiál tradičním způsobem, a to s pomocí ručního nářadí,“ popisuje Luděk Dvořák. Právě tradiční přístup ke zpracování dřeva zaujal žáky nejvíce. „Shodli jsme se na tom, že ruční opracování má své nezaměnitelné kouzlo,“ potvrzuje žák oboru umělecký truhlář Vojtěch Klečák.

Úspěšná spolupráce mezi hamerskou školou a Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm má již svou tradici, které si odborná škola velmi váží. „Pan Dvořák je špička ve svém oboru, naši žáci by jinde tyto dovednosti nezískali,“ říká učitel odborného výcviku Miroslav Findeis. Samotní umělečtí truhláři hodnotí workshop s neskrývaným nadšením. „Pan Dvořák má velký dar předávat zkušenosti. Veškerou práci nám nejdříve vysvětlil teoreticky, ukázal a pak jsme si ji sami mohli vyzkoušet. Je fascinující, že dokázal zodpovědět všechny naše otázky, a že jich nebylo málo,“ popisuje Vojtěch Klečák.

ŽÁCI STŘEDNÍ ODBORNÉ ŠKOLY V HAMRU MOHOU JAKO JEDINÍ V REPUBLICE NAHLÉDNOUT DO DÍLNY LUĎKA DVOŘÁKA. 

Luděk Dvořák je přední český restaurátor. Mezi nejvýznamnější projekty, na kterých se podílel, patří obnova vyhořelé Jurkovičovy chaty Libušín na Pustevnách. Truhláři hamerské školy mají jako jediní z celé republiky jedinečnou možnost nahlédnout do jeho dílny a přebírat cenné dovednosti. „Studenti pracovali velmi dobře, je opravdu znát, že byli seznamováni s ruční výrobou již na svém pracovišti za pomoci svých učitelů odborného výcviku. Měli velký zájem naučit se něco nového ze zapomenutého řemesla našich předků. Ono ruční opracování dřeva není jen otázka kvality, času, větší dřiny, ale člověk musí znát o dřevu víc, než kudy se strká do stroje a kde se koupí. Musí se snažit víc ho poznat a pochopit materiál jako takový,“ hodnotí Luděk Dvořák.

Zdroj: www.e-mostecko.cz


TIP: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz