Čtyřdenní pracovní týden je reálným cílem pro toto století, tvrdí britské odbory

Společnosti by měly využít technologický pokrok ve prospěch zaměstnanců a zkrátit pracovní dobu a snížit stres na pracovišti.

V pondělí to řekla generální tajemnice odborové organizace TUC, která sdružuje odbory v Anglii a Walesu už 150 let a má zhruba 5,6 milionu členů. „V 19. století odbory prosazovaly osmihodinovou pracovní dobu. Ve 20. století se podařilo získat právo na volné dva dny o víkendu a placenou dovolenou. Pojďme v tomto století ambice ještě zvednout. Věřím, že do konce 21. století můžeme dosáhnout čtyřdenního pracovního týdne společně se slušným platem pro každého. Je čas sdílet bohatství, které přináší nové technologie. A nedovolit těm na nejvyšších pozicích, aby si ho nechali pro sebe,“ řekla Frances O’Grady. Ze zprávy odborů vyplývá, že právě tři dny volna v týdnu by lidé uvítali nejvíce. „Místo toho hrozí, že nové technologie ještě zintenzivní pracovní život. Je to návrat do dřívějších dob a pomáhá to spoluvytvářet kulturu, ve které je od lidí vyžadováno, aby byli nepřetržitě k dispozici,“ myslí si odborová předačka. Odborová organizace tvrdí, že více než 1,4 milionu Britů pracuje 7 dní v týdnu, 3,3 milionu pak více než 45 hodin týdně. Právě dlouhá pracovní doba a stres způsobují podle odborů po finančním ohodnocení zaměstnancům největší obavy. Generální tajemnice britské odborové ústředny zároveň varovala, že velké firmy jako například Amazon se ke svým zaměstnancům údajně chovají jako k robotům. Čtyřdenní pracovní týden už vyzkoušela třeba jedna novozélandská firma. Dvouměsíční experiment prý přinesl lepší pracovní morálku, lepší výkonnost i snížení stresu.

Zdroj: https://wave.rozhlas.cz/ctyrdenni-pracovni-tyden-je-realnym-cilem-pro-toto-stoleti-tvrdi-britske-odbory-7610242

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz