Daří se vám pěstovat ovoce? Nenechávejte si svůj talent pro sebe a staňte se ovocnářem

Věděli jste, že každý Čech sní za rok asi 24 kg jablek, přičemž přibližně 40 % z tohoto množství pochází ne z obchodů, ale z českých zahrad? Pokud patříte mezi zahradníky, kteří se pěstování ovocných stromků ve svém volném čase věnují, a rádi byste této naplňující a záslužné činnosti ve svém životě věnovali větší prostor, doplňte si vzdělání a staňte se ovocnářem.

Ovocných stromů ubývá = šance pro vás

Pěstování ovocných stromů nepřináší užitek jen samotnými plody. Jejich výsadba pomáhá zadržovat vodu v krajině a alespoň částečně kompenzuje masový úbytek lesních stromů způsobený kůrovcovou kalamitou. České sady jsou navíc přestárlé a vyžadují postupné sázení nových ovocných stromů, nejčastěji jabloní, slivoní a višní. Jestli chcete pěstovat ovoce ve velkém, ať už jako podnikatel, nebo zaměstnanec, kromě zkušeností s pěstováním, stříháním, hnojením a dalším ošetřováním ovocných stromů využijete i kvalifikační certifikát Ovocnář. Co budete k jeho získání potřebovat? Kromě potřebných znalostí a dovedností, které vidíte níže, také řidičský průkaz na traktor. Ale nepředbíhejme.

Vzdělání v zahradnictví je velkou výhodou

Chcete-li se věnovat péči o ovocné stromy profesionálně, je skvělé mít za sebou absolvování oboru zahradník nebo alespoň vyučení v zemědělském oboru. Pokud se ale vaše studia ubírala úplně jiným směrem, nevadí. Kromě osobních zkušeností z vlastní zahrady vás na získání osvědčení připraví odborné kurzy.

Jakmile se naučíte všechno z teorie i praxe oboru ovocnářství, můžete přistoupit ke skládání zkoušky. Ta probíhá u autorizovaných osob. Stačí si jen vybrat autorizovanou osobu co nejblíže vašemu bydlišti a domluvit si termín zkoušky. Seznam všech autorizovaných osob pro obor Ovocnář vidíte zde:

Poté, co prokážete svoje teoretické i praktické znalosti týkající se výsadby, řezu, sklizně, množení a dalších úkonů spojených s pěstováním ovocných stromů a s ukládáním a skladováním jejich plodů, můžete se pokusit najít konkrétní pracovní místo nebo se pustit do podnikání. Tuzemské ovoce je žádaným artiklem a o jeho produkci je čím dál větší zájem. Využijte toho a spojte zálibu v zahradničení s místy náročným, ale poctivým řemeslem.

A pokud vás lákají další povolání spojená s přírodou, nemusíte se držet jen jednoho osvědčení: můžete se stát i zpracovatelem včelích produktů nebo údržbářem veřejné zeleně.

Odhoďte obavy: 4 tipy, jak si říct o vyšší plat