Do učení? Rodiče jsou proti

Vyučíš se nějakému řemeslu! Okřídlenou větu z pohádek, která dřív mívala váhu i v reálném životě, už v dnešní době v rodinách uslyšíte jen málokdy.
Důvod je jednoduchý: prestiž učebních oborů je nízká a školáci na Kroměřížsku míří mnohem raději na odborné střední školy, ať ekonomické, obchodní, nebo technického a průmyslového zaměření.
Dlouholetý trend potvrzují i nejnovější statistiky ze Zlínského kraje.

„Výrazně vyšší podíl nově přijatých žáků hlásily minulý rok chemické, potravinářské či gastronomické obory, ale díky tradicím a Baťově odkazu se mezi nimi našli i uchazeči o kožedělné či obuvnické umění,“ konstatovala pro Kroměřížský deník mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání Markéta Růžičková.

Vůbec nejvíc se ale školáci loni zajímali o strojírenský průmysl. „Jak statistiky bohužel ukazují, o obory s vyučením, mezi něž patří i rukodělná řemesla, velký zájem není,“ dodala mluvčí.
Stejnou zkušenost má třeba ředitel 3. Základní školy v Holešově Ivo Junášek.

Školy spolupracují přímo s firmami

„U nás se žáci nejvíc hlásí na gymnázia a odborné střední školy s maturitou. Mezi ně se řadí obchodní akademie a stavební či strojírenské střední školy. Dětí, které chtějí jít přímo na učiliště, je opravdu málo,“ potvrzuje.
Naději mají alespoň technické obory, u nich zájem žáků na Kroměřížsku neopadá, jak ujišťuje například zástupce ředitele Centra odborné přípravy technické v Kroměříži Luděk Kozárek.

„Zájem o techniku u nás trvale narůstá. Co se týče vzdělávání, nabízíme během roku tři až čtyři kurzy rekvalifikací, třeba i přímo na míru ušitých zdejším firmám,“ poznamenal zástupce ředitele.
Podle něj v kroměřížském regionu naštěstí stále nechybějí firmy, které studenty tohoto oboru rády zaměstnají.

„Ovšem nezastírám, že část našich absolventů, řekněme asi deset procent, se vůbec netají tím, že si chtějí ještě užít mládí a po škole se do práce nijak nehrnou,“ upozorňuje Luděk Kozárek.
Střední škole nábytkářské a obchodní v Bystřici pod Hostýnem počet přihlášek v posledních letech stagnuje.

„Zařadili jsme se do projektu Centra přírodovědného a technického vzdělání a spolupracujeme se dvěma základními školami z Bystřice i Holešova, ale i s desítkou dalších z blízkého okolí,“ hledá řešení neutěšeného stavu tamní ředitel Aleš Zapletal.

Do učení? Rodiče dětí jsou dnes většinou proti

Jak ředitel bystřické školy dodává, společným cílem spolupráce je přivést opět mladé lidi k praktickým činnostem a vytvořit u nich lásku k řemeslu. Bohužel ani u rodičů ale v dnešní době vyučení nemá takovou váhu jako v minulosti. „Obě dcery šly po základní škole na hotelovku. Původně chtěly být kadeřnice či vizážistky, ale to nepřipadá v dnešní době v tomto regionu v úvahu,“ netají se třeba dvaatřicetiletá maminka Ivana Plačková. Vyučení totiž bývají v dnešní době podle ní obvykle ti, kteří se opravdu špatně učí.

O žalostnou situaci malých živnostníků a řemeslníků se proto letos začala zajímat i Asociace malých a středních podniků.„Vyhlásili jsme Rok řemesel a hodláme tak přesvědčit vládu, že jsou řemeslníci důležití a že jejich úloha je zejména ve vytváření drobných služeb, které zajístí chod jednotlivých regionů,“ upozornil předseda asociace Karel Havlíček.

Podle něj zároveň chtějí podniky přesvědčit mladé lidi, že řemeslo má v Česku budoucnost, spotřebitele pak o tom, že řemeslník není nutně ten, kdo ostatní šidí.

Zdroj: Kroměřížský deník


TIP: Portál www.vzdelavaniaprace.cz v tuto chvíli nabízí přes 40 000 volných míst a 4000 vzdělávacích kurzů, které vám mohou otevřít cestu k lepší práci! Registrujte se zdarma!