Exportéři varují před kolapsem průmyslu kvůli nedostatku dělníků

Českému průmyslu chybí minimálně 70 000 dělníků a tisíce vysokoškolsky vzdělaných strojařů, elektrotechniků, chemiků či expertů textilního průmyslu. Podle analýzy Asociace exportérů (AE) je nyní na českém trhu práce v součtu více než 117 000 volných pracovních míst. Kvůli stavu trhu práce tak stojí český průmysl už na hranici svých možností. Exportéři proto vyzývají vládu, aby uvolnila vízovou politiku. 

„Situace už překročila všechny meze, hrozí kolaps průmyslu, který může na dlouhou dobu poškodit celou naši ekonomiku. Už proto, že ČR má největší závislost ekonomiky na průmyslu z celé Evropy – 47 procent,“ uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Uvolnit dovoz pracovní síly

Exportéři se proto obrátili dopisem na členy vlády a navrhli několik řešení pro rychlejší nábor potřebných pracovních sil ze třetích zemí, jako jsou Ukrajina, Vietnam, Bělorusko či Rusko.

Podle předsedy asociace Jiřího Grunda jde zejména o pružnější vyřizování víz, pracovního povolení a schvalování úřadem práce, což v současnosti trvá devět až 14 měsíců. Další omezující podmínky, například na minimální platy pracovníků ze třetích zemí a obory, v nichž mohou cizinci za těchto podmínek působit, si podle něj kladou odbory.

Firmy si „kradou“ zaměstnance

Nejhorší nedostatek zaměstnanců se týká malých a středních firem. „Tyto podniky jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance,“ tvrdí Daněk. Podle něj se běžně stává, že velké podniky si tvoří pořadníky z kontaktovaných zaměstnanců a těm zavolají pár hodin před nástupem na směnu u stávajícího zaměstnavatele. Zaměstnanec pak v rozporu s pracovním právem nastoupí bez řádného ukončení pracovního poměru k novému zaměstnavateli, který ho přijme bez potvrzení o předchozím zaměstnání, a po třech dnech je nucen původní zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr na základě hrubého porušení pracovní kázně.

V průmyslových regionech je nedostatek lidí

Míra nezaměstnanosti v Česku sice v březnu dosáhla 6,1 procenta, průmyslové regiony ale vykazují nezaměstnanost hluboko pod touto úrovní. Např. v okrese Rychnov nad Kněžnou je míra nezaměstnanosti jen 2,5 procenta, Praha-východ vykazuje rovněž 2,5 procenta a Mladá Boleslav 3,2 procenta. V celé ČR je 27 okresů, ve kterých je nezaměstnanost nižší než pět procent.

Zdroj: Novinky.cz


TIP: Pokud chcete udržet krok s vývojem na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz. Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek.