Firmám chybějí lidé. Práce je přitom dostatek

Už jen necelý rok dělí studenty oboru zpracování plastů ve strojírenství ze Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci od maturity. Vůbec první absolventi žádaného oboru, který lze v České republice studovat jen na této škole, se ale do praxe nehrnou a ve firmách jich přivítají asi jen třetinu. Nedostatek pracovní síly v technických oborech trápí Olomoucký kraj dlouhodobě. Hejtmanství se proto dohodlo se zástupci Sdružení automobilového průmyslu, že firmám z oboru pomůže získat kvalifikované pracovníky. Memorandum o vzájemné spolupráci mezi krajem a firmami podepsalo hejtmanství 27. září. Strany ho označují za dobrý začátek. „Nedávno jsme navázali partnerství s firmami, které se zabývají optikou, a věřím, že stejně efektivní bude i náš jednotný postup při spolupráci v oblasti automotive,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Firmy podnikající v autoprůmyslu patří v regionu mezi významné zaměstnavatele, jen těžko ale hledají kvalifikované lidi. Nechybějí jim přitom jen dělnické profese, ale i středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní odborníci. „Podpora technického vzdělávání je pro nás naprosto klíčová. Zkušené pracovníky hledají podniky v regionu jen s obtížemi,“ řekl prezident Svazu automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Absolventi se do praxe nehrnou

Kvůli nízkému zájmu si proto firmy čím dál častěji své budoucí zaměstnance vybírají a hlídají už na středních školách. „Přesvědčit dítě, aby nešlo na vysokou školu, ale do praxe, kde mu dají dvacet pět tisíc nástupní plat, je dost těžké. Vysoká škola absolventy přijme ještě v září a ti tak vidí hlavně prodloužení studentského bezstarostného života. I proto firmám radím, ať dělají inzerci v březnu. To už studenti pochopí, že škola pro ně není a ptají se nás, kde jsou volná místa,“ popsala zkušenosti ředitelka Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci Martina Zahnášová.

Nabídka na trhu práce je přitom velká. „I kdyby do firem nastoupili všichni naši aktuální maturanti, stále by to nestačilo. Okolo Prostějova, Přerova, Olomouce, všude se otevírají nové haly a firmy hledají desítky nových zaměstnanců,“ přiblížila. Připomněla také, že bez krajské podpory by se technické vzdělání v regionu rozvíjelo jen obtížně. „Od února stavíme přístavbu naší školy za padesát milionů korun. Nově bude mít k dispozici i vstřikovací lis na plasty, což nemá žádná jiná škola. Obor zpracování plastů ve strojírenství je ojedinělý. Plastaři v automobilovém průmyslu nejsou a dlouhodobě na trhu práce chybí,“ dodala Zahnášová.

Chybějící technická výchova

Není to ale jediný problém. Odborníci totiž také upozorňují na nedostatek technické výchovy. Podle prorektorky z Univerzity Palackého Hany Marešové žáci na některých základních školách stále nemají možnost seznámit se s praktickou, respektive řemeslnou činností. „Přestože má jemná motorika vliv například i na rozvoj logického myšlení, není na některých školách systematicky rozvíjena, protože povinné dílny byly na úrovni základních škol v devadesátých letech zrušeny,“ připomněla prorektorka Univerzity Palackého Hana Marešová. Zdůraznila i to, že navíc není ani velký zájem o studium technických a přírodovědných učitelských oborů. „Už nyní například víme, že až odejde generace stávajících učitelů fyziky, nebude je mít kdo nahradit. Naším cílem je na tyto a podobné situace upozorňovat, motivovat školy ke změnám a nabízet i možnosti řešení,“ dodala Marešová.

Technické obory na Univerzitě Palackého

Olomoucký kraj podporuje technické obory už několik let a úzce spolupracuje s mnoha. Například prostřednictvím stipendií, letos na ně dává několik milionů korun. „Rozvoj technického vzdělávání je pro kraj strategickou prioritou. Právě tato oblast je totiž životně důležitá nejen pro automobilový průmysl, ale také pro všechny další oblasti, jako je strojírenství nebo stavebnictví,“ dodal náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

Podotkl, že řešením by mohl být vznik technické fakulty na Univerzitě Palackého v Olomouci nebo pobočka některé z obdobně zaměřených vysokých škol z jiného kraje. Univerzita Palackého Hanáckým novinám potvrdila, že vznik nových studijních oborů připravuje. „Pracujeme na souboru opatření, která by měla posílit IT sektor, umělou inteligenci, robotiku a design na UP ve spolupráci s dalšími subjekty. Jsou zaměřená na vznik nových studijních oborů a jejich propojení s praxí, nikoliv na vznik fakulty,“ upřesnila mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Gabriela Sýkorová.

Zdroj: 23.10. 2018   Hanácké noviny  Strana 1   Titulní strana   Petra Pášová

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz.