Flow při práci – jak ho docílit a co tím získáte?

Schopnost naplno se ponořit do práce, věnovat se jen jedné činnosti, koncentrovat se na daný úkol – i takto se dá popsat stav, kdy jsme v tzv. flow. V dnešním článku se tomuto jevu budeme věnovat více do hloubky.

Koncentrace je základ

Koncentrace jako takové je více druhů. Koncentrovat se můžete na myšlenky a svůj mindset (nastavení mysli), na jednotlivé úkoly nebo předměty, ale také na cíle. V principu je jedno, který druh koncentrace se rozhodnete zlepšit jako první. Protože jakmile se naučíte svou mysl ovládat v jedné oblasti, bude pro vás jednodušší přenést si ji i do těch dalších. Jakým způsobem ale na schopnosti koncentrace pracovat a jak se díky ní dostat do skutečného flow?

Nejmenší krok

Rychlost, s jakou se totiž dokážeme koncentrovat, může ovlivnit naši efektivitu. Jakmile odbouráme prokrastinaci nebo rušivé elementy, které nám brání ponořit se naplno do práce, bude nám na zvládnutí stejné činnosti stačit menší množství času. Jedním z tipů, jak začít co nejrychleji, je metoda tzv. nejmenšího kroku. Ukažme si to na konkrétním příkladu. Čeká vás například vyřízení nepříjemného e-mailu? Děláte všechno možné proto, abyste se této činnosti vyhnuli? Co nejmenšího můžete udělat hned teď, abyste začali? Zkuste si říct, že si ten e-mail jen otevřete a nic víc. Anebo si jen rozklikněte tlačítko s odpovědí. Uvidíte, že jakmile s činností začnete, mnohem jednodušeji už u ní i zůstanete.

Mohlo by vás zajímat: Láká vás prodej na internetu? Staňte se specialistou internetového obchodu

V hlavní roli čas

Nic nedokáže zahnat flow tak dobře, jako stres a spěch. Proto je dobré si na práci vyčlenit více času, než kolik odhadujeme, že nám zabere. Vyhneme se tak tomu, že když se dostaneme do flow, budeme muset práci přerušit nebo ukončit kvůli dalším naplánovaným aktivitám. Za dokončení práce nás navíc čeká odměna v podobě endorfinů a ty by se ve chvíli přerušení neobjevily. Naopak by nás mohla čekat frustrace z nedokončené práce a pocitu, že nám stále chybí něco dodělat.

Sepište si seznam

Plánování je základem úspěchu. Nepodceňujte jej ani ve dnech, kdy máte práce méně. Díky seznamu činností, které v daný den musíte udělat, budete vědět, kolik úkolů máte a dokážete odhadnout, kolik času vám zaberou.

Trénujte

Schopnost dostat se do flow se dá trénovat. Respektive trénovat můžete koncentraci, díky které se potom do flow rychleji dostanete. Jak na to? Sedněte si na pohodlné místo a postavte před sebe libovolný předmět. 30 vteřin se na předmět dívejte a vytěsněte všechny ostatní myšlenky. Potom na dalších 30 vteřin mysl uvolněte a nechte myšlenky volně proudit. Opakujte cca 3-4x za sebou každý den a uvidíte, jak se brzy dokážete koncentrovat jednodušeji.

Eliminujte rušivé prvky

Ujistěte se, že během doby, kdy se plánujete ponořit do práce, máte vypnuté sociální sítě, e-maily či jiné aplikace a že vás nebudou rušit ani kolegové či klienti. Stanovte si časové bloky, ve kterých se budete věnovat korespondenci nebo jiným úkolům, ale v době aktivní tvůrčí práce se jim vyhněte.

Práce ve flow je velmi užitečná pro nejrůznější pracovní obory. Schopnost koncentrace dokáže ušetřit velké množství času, který zatím trávíme prokrastinací nebo méně důležitými úkoly. Ve chvíli, kdy se naučíme ovládat svou mysl a podaří se nám dostat se do flow jednoduše a přirozeně, zvýšíme i svou efektivitu.

Jak se stát lektorem dalšího vzdělávání?