Hledáte nové zaměstnance? Poradíme vám, jak vytvořit pracovní inzerát

Pracujete jako personalista nebo hledáte nové zaměstnance do své firmy? Je psaní inzerátu vaším denním chlebem nebo s tím naopak nemáte žádné zkušenosti? Správný popis pracovní pozice a požadavků na pracovníka je gró pracovního inzerátu. Budou-li vaše požadavky jasné, konkrétní a přesné, máte větší pravděpodobnost, že na danou pozici se budou hlásit opravdu vhodní kandidáti. Jak vytvořit inzerát, který bude správně popisovat pracovní pozici? Seznamte se s možnostmi využití Národní soustavy kvalifikací a Národní soustavy povolání v oblasti personalistiky.

Nábor nových zaměstnanců

Národní soustava povolání (NSP) je neustále rozvíjený a na internetu všem dostupný katalog popisů povolání. Národní soustava kvalifikací (NSK) je registr profesních kvalifikací celostátně uznávaný na území ČR, a to na základě zákona č. 179/2006 Sb., o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.

Na výše uvedených odkazech najdete popisy profesních kvalifikací a povolání, které jsou konkrétní a výstižné. Popisují, co je pro dané pracovní místo důležité a jakými znalostmi a dovednostmi by pracovník měl disponovat. Národní soustavu kvalifikací doporučujeme využívat při tvorbě pracovního inzerátu, když hledáte nového zaměstnance. Na webu NSK si vyhledáte, co má pracovník na vámi požadované pracovní pozici umět.

Přijímáte-li uchazeče s osvědčením o profesní kvalifikaci, snadno zjistíte, co musel uchazeč prokázat u zkoušky a co tedy umí. Přímo na osvědčení o získání profesní kvalifikace najdete informaci o prokázaných odborných způsobilostech (kompetencích). V hodnoticím standardu příslušné profesní kvalifikace je podrobněji uvedeno, co konkrétně uchazeč předvedl u zkoušky.

Popis pracovní pozice a její náplň

Využijte neomezeného přístupu k přehlednému popisu profesních kvalifikací a povolání v Národní soustavě kvalifikací a v Národní soustavě povolání. Můžete se tak libovolně inspirovat a přejímat jejich obsahy, které odráží požadavky zaměstnavatelů na danou pracovní pozici.

Charakteristiky a názvosloví shodné s celostátně uznávanými soustavami i s Evropským rámcem kvalifikací vám ušetří čas při popisu pracovní náplně či pracovní pozice.

Příklad: Na webu www.narodnikvalifikace.cz zadejte do vyhledávacího pole Sklář pro duté sklo. V kvalifikačním standardu ověříte, že uchazeč o místo se musí např. orientovat v normách a technických i výtvarných podkladech pro výrobu a zpracování skla nebo umět foukat výrobky ze skloviny do forem. Každá z těchto odborných způsobilostí je dále podrobněji charakterizována prostřednictvím kritérií hodnocení.

Příklad: Na webu www.nsp.cz vyhledejte povolání Sklář. Pod profilem povolání najdete charakteristiku, pracovní činnosti a kompetenční požadavky k výkonu povolání. Tyto dostupné informace můžete použít v pracovním inzerátu na konkrétní pozici.

Hledáte nové zaměstnance? Nabídněte volné pracovní místo na našem portálu www.vzdelavaniaprace.cz a oslovte větší počet uchazečů.