Hledáte práci? LinkedIn: místo pro vaši sebeprezentaci

Jako uchazeč o zaměstnání nesmíte zapomínat na sebeprezentaci. A kde jinde se prezentovat v době internetové, než na internetu. Dnes si představíme portál LinkedIn, který spojuje miliony profesionálů z celého světa a poradíme vám, jak se na něm prezentovat, abyste potenciálního zaměstnavatele zaujali.

Co je LinkedIn?

LinkedIn je vlastně takový Facebook v pracovním prostředí. Naleznete zde uchazeče o práci, náborové specialisty, profesionály diskutující o svých pracovních zájmech, ale také zde můžete získat zakázky a pracovní příležitosti – např. v gastronomii, stavebnictví apod.

LinkedIn funguje od roku 2003 a během dvou let získal takovou popularitu, že hlásil půl druhého milionu aktivních uživatelů. Jakožto největší profesionální sociální síť vůbec, má dnes více než 660 milionů uživatelů z více než 200 zemí světa.

Co můžu bez registrace?

Pro vyhledávání v záznamech není potřebná registrace. Na úvodní stránce linkedin.com můžete okamžitě vyhledávat. A to ve třech kategoriích: Práce, Lidé, Learning.

Vyhledávání umožňuje filtrovat dle pracovní pozice/společnosti/titulu a dle lokalizace.

Vyhledávat a prohlížet výsledky můžete dle potřeby. Registrace není nutná. Pokud ovšem na inzerát chcete odpovědět, musíte se zaregistrovat a vyplnit potřebné informace. A jestliže chcete být nalezeni budoucím zaměstnavatelem, registrace je nutná, jinak se o vás nikdo nedozví.

Na co už bych se měl registrovat?

LinkedIn, jak už bylo řečeno, slouží hlavně ke spojování profesionálů. A to ve smyslu profese, nikoliv úrovně znalostí. Prezentovat se na LinkedIn můžete v jakémkoliv oboru. Mezi hlavní výhody patří právě propojitelnost. Vy, jakožto uchazeč, vyplníte své schopnosti a znalosti a zobrazíte se jako vhodný kandidát společnostem, které obdobné pozice nabízejí – v ideálním případě.

Organická propojitelnost LinkedInu závisí právě na datech, která mu svěříme. Doporučuje se všeobecně vyplnit co největší množství informací o vaší profesní kariéře. Vlastní algoritmy LinkedInu vás tak budou moci lépe spojovat s lidmi se stejnými profesními zájmy, či s náborovými specialisty.

Již bylo zmíněno, že LinkedIn pracuje na principu sociálních sítí. Po přihlášení vás bude zajímat právě tento prvek. V horní části obrazovky se nachází navigační panel, nebo-li navigation ribbon.

Zde naleznete vše potřebné. Ve vyhledávání můžete hledat pracovní pozice, lidi nebo společnosti. Po kliknutí na Síť naleznete svá spojení, případně žádosti o spojení. Práce a zprávy zas slouží pro administraci vašich příležitostí a posílání zpráv mezi subjekty.

V oznámení jsou pak veškeré důležité informace, které se v poslední době staly. Například se zde dozvíte, jak často se objevíte ve výsledcích vyhledávání a vhodné volné pozice pro vás.

Ukažte, co umíte

K tomu slouží váš profil. Tady máte největší příležitost ukázat, jaké jsou vaše dovednosti, jaké máte pracovní zkušenosti a vzdělání. Uvést zde můžete nejen školy, které jste vystudovali, ale také kurzy, které jste absolvovali. Váš budoucí zaměstnavatel ocení, že se pravidelně vzděláváte a zajímáte o novinky ve vašem oboru.

Hledáte práci a chcete se uplatnit v nové profesi, ale chybí vám potřebná kvalifikace? Získejte celostátně uznávaný certifikát – osvědčení o získání profesní kvalifikace a uveďte jej ve svém profilu i životopisu.

Vybrat si můžete z celé řady kvalifikací, které najdete na: www.narodnikvalifikace.cz.

A jak získat profesní kvalifikaci? Připravili jsme pro vás návodné články k těmto profesím: