I vyučený si vydělá desítky tisíc

Na učně, tedy studenty učilišť, se možná leckdo dívá s despektem. Nejsou chytří, budou se živit rukama a nevydělají moc peněz… Pravda to samozřejmě není – stereotyp bohatého vysokoškoláka a chudého vyučence rozhodně neplatí, i když mizí jen pomalu. Najde se dost rodičů, kteří své potomky vidí na vysoké škole a nekompromisně je směrují na gymnázia. Jenže řemesla už dávno nejsou záložní variantou nebo únikovým řešením. „Perspektivu řemesel rodiče v posledních letech objevili, což je možná vůbec nejdůležitější,“ říká Miloslav Janeček, ředitel pražské Střední odborné školy stavební a zahradnické. Dodává, že počet zájemců o učební obory již několik let mírně roste.

Situace však není jednoznačně pozitivní ve všech učebních oborech, jak upozorňuje ředitel opavského Středního odborného učiliště stavebního Miroslav Weisz: „V poslední době je poměrně často z úst politiků slyšet prohlášení o velké podpoře technického školství. To je pravda jen do určité míry. Pojem technické školství je velice široký. Je pravda, že hlavně strojírenské obory, obory navázané na automobilový průmysl a logistiku zaznamenávají zvýšený zájem ze strany nových zájemců.

Ale do skupiny technického školství spadá také celá oblast stavebnictví. A tady je situace zcela opačná. Je zde kritický nedostatek žáků a tento stav se stále zhoršuje. Situace je tak špatná, že některé obory jsou na pokraji zániku.“

Snadno na gymnázium

Miroslav Weisz zároveň udává smutný příklad: „Jsme jediné učiliště na celé severní Moravě, které učí obor klempíř. I přesto máme jen dva žáky tohoto oboru. A to není ojedinělé, obdobná situace je například u oborů tesař a pokrývač.“ Důvodem je podle něj malá atraktivita učebních oborů pro žáky, kteří vycházejí ze základních škol. A také snadná dostupnost středních škol gymnazijního typu (vedle samotných gymnázií i lycea či obchodní akademie). „Po absolvování takzvaně s odřenýma ušima napodruhé či potřetí jsou bez možnosti uplatnění. Přitom by z nich mohli být kvalitní řemeslníci se stoprocentním uplatněním,“ dodává.

Výuční list a nástavba

V posledních letech také často slýcháme o nedostatku kvalifikovaných pracovníků ze všech stran. Řešení musí být systémové a zabere několik let, než se situace zásadně promění. Podle dat z úřadu práce chybí v Česku třeba svářeči, kovodělníci, zámečníci, mechanici, elektrikáři a elektromechanici.
To má však za následek poměrně velký převis poptávky nad nabídkou – práce pro absolventy učňovských oborů je tedy dostatek. V mnoha oborech je jí dokonce více než pro absolventy vysokých škol. Dobrý řemeslník si může vydělat i mnoho desítek tisíc měsíčně. „Dveře na trh práce dokořán otevírá hlavně kombinace výučního listu a následného dvouletého nástavbového maturitního studia,“ radí Miloslav Janeček ze Střední odborné školy stavební.

Spolupráce je základ

Většina vyučených najde práci záhy. Není neobvyklé, že je zaměstná firma, kam učeň docházel na praxi během studia. Většina učilišť a středních odborných škol totiž spolupracuje s jednou nebo více firmami z oboru. „Takovouto spolupráci považujeme za naprostý základ vzdělávacího mechanismu,“ říká k tomu Miloslav Janeček. „Zvláště v našich oborech se stavebním nebo zahradnickým zaměřením se bez spolupráce s firmami a řemeslnými cechy neobejdeme,“ dodává.
Pro firmy je spolupráce se školami také přínosná, zejména proto, že nové pracovníky neshánějí tak obtížně. „Se středními školami aktivně spolupracujeme, neboť už nyní vnímáme nedostatek technicky vzdělaných pracovníků na trhu. Mezi velmi oblíbené formy spolupráce patří stáže pro učitele,“ vysvětluje Lucie Novotná, personální ředitelka Pars nova, dceřiné společnosti Škoda Transportation. Firmy také často poskytují software, prostory nebo materiál nezbytný pro praktické vyučování. „Spolupráce naší firmy se školou spočívá v poskytování surovin pro výuku, přes exkurze do závodů až k aktivní spolupráci na výuce keramických oborů,“ říká Miloslav Hambálek ze společnosti Jika. Dveře na trh práce dokořán otevírá hlavně kombinace výučního listu a následného dvouletého nástavbového maturitního studia.

Zdroj: 5plus2


TIP: Registrujte se zdarma na www.vzdelavaniaprace.cz a zjistěte, jaké máte možnosti dalšího vzdělávání a změny profese, aniž byste znova museli zasednout do školních lavic.