Jak najít (v sobě) motivaci, když pracovní nadšení vyprchává/upadá?

Mít v sobě neustálou chuť a motivaci do pracovních úkolů zní jako ideální stav. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Ubíjející rutina, náročné úkoly nebo dočasný neúspěch může s naší motivací pěkně zamávat. Jak si tedy motivaci udržet dlouhodobě a nebo tu svou ztracenou opět najít?

Motivace není jen jedna

Nejznámější a asi nejužívanější je motivace finanční: bonusy za splnění podmínek, zvýšení platu, nebo jiné motivační finanční ohodnocení, abychom zvedli svůj výkon a pracovali více, efektivněji nebo déle. Finanční motivace je účinná, ale pouze krátkodobě. Působí jen po omezenou dobu a jakmile si naše vědomí zvykne na nový „standard“, motivace vyprchává, protože tento nový stav už bereme automaticky. Dokonce nás naopak při nesplnění tohoto nového standardu namísto motivace mohou potkat negativní pocity, strach, tlak nebo pocit, že musíme splnit limity, abychom nikoho nezklamali. Tyto projevy jsou velmi demotivační a paradoxně v extrémním případě mohou vést až k pracovnímu vyhoření.

Motivace penězi, stejně jako třeba motivace jistotou, motivace dosažené prestiže nebo motivace založená např.  na jiných osobních výhodách, patří mezi motivace vnější. Je pro ně typické to, že jakmile tato motivace zmizí, už není nic, co by nás „donutilo“ nebo lákalo v dané práci pokračovat nebo ji dokončit.

Touha musí vycházet zevnitř

Mnohem větší sílu má oproti motivaci vnější jiný typ – a to motivace vnitřní. Vnitřní motivace má obrovskou sílu a potenciál a je to právě ten náš hnací motor ve chvíli, když motivace vnější chybí nebo už nefunguje. Jak ale svou vnitřní motivaci objevit a podpořit?

1) Už na začátku projektu nebo při vstupu do nového zaměstnání se pokuste nechat vnější motivaci „za dveřmi“. Ačkoli vidina finančního ohodnocení nebo slíbeného kariérního postupu může vypadat lákavě, snažte se zjistit, co dalšího vás na tom láká? Z jakého jiného důvodu je pro vás daná pozice nebo práce zajímavá?

Mohlo by vás zajímat: Jak zvládnout neúspěch v práci a jak může být pomoc kariérového poradce užitečná?

2) Umíte myslet pozitivně a hledat v každém okamžiku něco dobrého? Pokud ne, zkuste na tom zapracovat. V momentě, kdy se naučíte všímat si i drobných maličkostí, které vás potěší, začne jich přibývat. Tou zdánlivou maličkostí může být to, že sice se vám nepovedl celý projekt, ale díky němu jste se naučili pracovat s novým programem.

3) Seznamte se s pojmem IKIGAI. Jde o slovo z japonštiny, které v překladu znamená „důvod, proč vstát z postele“. Jde o naši nejhlubší motivaci, která vychází přímo z nás a která nás dokáže motivovat tak, jako nic jiného. Jde o „průsečík“ našich vášní, poselství, profesionality a nadání. Ve chvíli, kdy svůj „důvod“ najdeme, nepotřebujeme hledat další motivace, ale máme tu svou jedinečnou vždy při sobě.

Profesní kvalifikace pro milovníky čokolády aneb jak na řemeslné zpracování čokolády