Jak napsat motivační dopis, kterým zaujmete?

Může se zdát, že psaní motivačního dopisu je už přežitek. Opak je ale pravdou a stále velký počet personalistů jej před samotným osobním pohovorem vyžaduje. Motivační dopis může rozhodnout, zda vůbec budete na osobní setkání se zaměstnavatelem pozváni, vyplatí se jej proto nepodcenit.

Jak vypadá motivační dopis

motivační dopisPojďme si nejprve říci, jak by měl motivační dopis vypadat a poté si ukážeme, co by mělo být jeho náplní. Motivační dopis by měl dodržet základní formální strukturu, tedy mělo by tam být jasné, kdo dopis píše, komu a za jakým účelem.

Vlastní dopis by následně měl mít maximálně 3–4 odstavce a celkovou délku max. 1 normostrany.

První z odstavců slouží personalistovi k tomu, aby se zorientoval. Napište, o jakou se ucházíte pozici, popř. odkud jste se o této pozici dozvěděli. Znáte-li přímo jméno personalisty nebo jiné odpovědné osoby, je lepší adresovat dopis přímo této osobě. Působí to lepším dojmem, než obecné oslovení.

Ve druhém odstavci popište, proč se ucházíte právě o tuto pozici a co vás na ní zaujalo.

Třetí odstavec je nejzásadnější – v něm máte za úkol popsat, proč jste právě vy tím nejlepším kandidátem. Zatímco první dva odstavce mohou mít podobu několika málo vět, zde se nemusíte bát přidat vět více.

  • Rozepište se o tom, jaké máte pracovní zkušenosti a dovednosti, které plánujete na pozici uplatnit.
  • Popište, čím budete pro firmu přínosem, ale to, jak plánujete tuto pozici uchopit.
  • Máte-li možnost zjistit si o firmě bližší informace, tak toho využijte a pište klidně o konkrétních nápadech a vizích, které vás napadají a které byste chtěli realizovat.

Čtvrtý, závěrečný odstavec, je také podstatný a často se na něj zapomíná. Tento odstavec není jen obyčejným rozloučením se, ale výzvou k akci. Dejte najevo, že jste připraveni se potkat anebo zodpovědět další dotazy. Neukončujte tedy dopis obyčejným poděkováním, ale připojte i větu o tom, že se s personalistou rádi setkáte osobně a připojte své kontakty.

TIP: Vytvořte si životopis zdarma a on-line, i s dodatkem k osvědčení o získání profesní kvalifikace

Co (ne)patří do motivačního dopisu

Většina lidí dělá při psaní motivačního dopisu ty stejné chyby. Které to jsou a jak se jich vyvarovat?

  1. Uvědomte si, že motivační dopis nemá být jen přepisem pracovních úspěchů z vašeho životopisu. Cílem tohoto dopisu je podívat se, jak své schopnosti umíte použít v praxi. Jak jste kreativní a kolik si s psaním dáte práce. To pomáhá personalistovi odhadnout, jak moc je pro vás pozice důležitá a nakolik o ní stojíte.
  2. Nepište o sobě, ale o tom, jak můžete pomoci firmě a svému budoucímu zaměstnavateli. Je určitě fascinující, že máte červený diplom z ekonomie, ale jak to může využít váš budoucí šéf?
  3. Dejte najevo, že víte, co daná pozice obnáší a proč vás zaujala. Vyberte své dvě vlastnosti, zkušenosti anebo dovednosti a pomocí nich popište, jak je na dané pozici uplatníte.
  4. Přidejte nějakou perličku o firmě. Ukažte, že jste si dali tu práci a našli si nějakou zajímavost. Byla vaše vysněná firma na zajímavé konferenci, kde jste byli vloni? Vyhrála zajímavé ocenění? Udělala něco pro vaše město? Dejte najevo náš zájem nejen o pozici, ale o celou filozofii a poslání firmy.
  5. Popište svou osobní výzvu, kterou chcete na této pozici zvládnout. Chcete pomoci firmě, aby se o jejich produktech více mluvilo? Dáte si např. jako vedoucí prodejny záležet na tom, aby se zlepšila pověst celého řetězce? Ukažte, že vám nejde jen o vás, ale o budoucnost celého projektu, jehož chcete být součástí.

Na závěr si dopis přečtěte, zkontrolujte, zda v něm nejsou především pravopisné a stylistické chyby. Pokud si v tomto příliš nevěříte, nebojte se oslovit korektora a nechte si text zkontrolovat. Připojte osobní podpis a těšte se na pozvánku k pohovoru!

Mohlo by vás zajímat: Víte, že k životopisu Europassu lze přidat Dodatek k osvědčení o získání profesní kvalifikace?