Jak se stát Truhlářem a začít podnikat

Truhlář je dnes velmi poptávané a nadstandardně finančně ohodnocené řemeslo. Pokud se práce se dřevem již věnujete ve vašem volném čase, ale vystudováno máte něco jiného, nevadí, i přesto se můžete truhlařině věnovat naplno v rámci zaměstnání či podnikání. K vysněné profesi vám pomůže osvědčení o získání profesní kvalifikace.

S osvědčením, že svou práci opravdu dobře umíte, máte výrazně větší šanci, že při hledání práce uspějete!

Prostřednictvím Národní soustavy kvalifikací máte možnost získat plnohodnotnou profesní kvalifikaci uplatnitelnou na pracovním trhu. Stačí se dobře připravit na zkoušku, úspěšně ji složit a osvědčení o získání profesní kvalifikace předložit u nového zaměstnavatele nebo na živnostenském úřadě.

Národní soustava kvalifikací má v nabídce různé profesní kvalifikace se zaměřením na zpracování dřeva. Můžete si vybrat jednu konkrétní nebo více profesních kvalifikací, ale pro získání úplné profesní kvalifikace Truhlář, díky které můžete získat živnostenské oprávnění, je zapotřebí splnit dvě konkrétní profesní kvalifikace: Stavební truhlář a Truhlář nábytkář.

Co potřebujete ke zkoušce umět?

Abyste získali profesní kvalifikaci, jedinou podmínkou je úspěšné absolvování zkoušky. U každé profesní kvalifikace na webu Národní soustavy kvalifikací najdete výpis odborných způsobilostí (znalostí a dovedností), které bude zkoušející osoba ověřovat u zkoušky, a to v části Kvalifikační standard. Hodnoticí standard vypisuje všechna témata podrobněji. Tak víte, co se potřebujete naučit a co vás u zkoušky čeká.

Důsledná příprava je základ

Přípravu na zkoušku nelze podcenit. Jak se budete připravovat, záleží na vás. Není důležité, kde jste se to naučili. Tím hlavním jsou vaše dovednosti a znalosti:

  • samostudium (literatura, skripta, vzdělávací videa atd.)
  • vzdělávací kurz
  • lektor, mentor (odborník v dané profesi)

Nechte si ověřit vaše znalosti a získejte profesní kvalifikaci

K samotnému přihlášení na zkoušku a k vykonání zkoušky je potřeba autorizovaná osoba.  Seznam těchto osob najdete také na webu NSK pod konkrétní profesní kvalifikací.

Vybírat autorizovanou osobu můžete podle místa zkoušky, ceny nebo termínu. Kontaktujte autorizovanou osobu a požádejte ji o podrobnější informace. Pak už se stačí jen přihlásit a zkoušku úspěšně složit.

Zajímá vás více informací? Přečtěte si také Rozhovor: Vzdělávat se můžete i v dospělosti. Jak se stát floristou nebo truhlářem?

Řemeslné, vázané a koncesované živnosti – jak se správně ohlásit úřadu?