Jak vám koučování může pomoci ve vaší kariéře a proč mu dát šanci?

Koučování je už delší dobu velmi oblíbeným způsobem seberozvoje a sebemotivace při řešení nejrůznějších životních otázek. Postupně se toto povolání dostává ze zahraničí i k nám, a tak se stále častěji můžete setkat s tím, že se lidi ve vašem okolí nechávají koučovat nebo sami dokonce koučovací služby nabízí. V tomto článku najdete základní principy koučování i informace o tom, jak vám koučování pomůže ve vaší kariéře.

Kdo je to kouč a co vlastně dělá?

Než si řekneme něco o tom, co kouč dělá, podívejme se na to, co nedělá. Kouč není poradce ani mentor, ačkoli s těmito povoláními bývá často zaměňován. Úkolem kouče není vám radit nebo říct správnou odpověď, ale pomocí tzv. koučovacích otázek vám umožnit, abyste odpověď našli vy – sami v sobě, ve svých preferencích, touhách, přáních a možnostech.

Mohlo by vás zajímat: Není důležité, kde jste se to naučili. Tím hlavním jsou vaše dovednosti a znalosti

Kouč je tedy spíše jakýmsi průvodcem, někým, kdo nehodnotí, neurčuje správné a špatné odpovědi, ale naopak naslouchá, ptá se, interaguje. Pomáhá najít řešení osobních i pracovních situací ve spolupráci se svým klientem.

Proč se nechat koučovat

Častým jevem nejen zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů je to, že si neumí správně stanovit své cíle. Mají pak jen mlhavou představu o tom, kam chtějí ve svém životě nebo kariéře dojít. Pokud ale neznáme cíl, nemůžeme nikdy poznat, zda jsme jej už dosáhli. A je také obtížné k nejasnému cíli najít jasnou cestu. A tohle jsou přesně úkoly a otázky, které dokážete rozklíčovat s pomocí kouče.

Proč se stát koučem

Možnosti, které koučování nabízí, jsou nezměrné, a i z toho důvodu stále více manažerů nebo vedoucích pracovníků volí koučování jako efektivní způsob vedení svých podřízených a zaměstnanců. Koučování totiž mění vztah podřízený/nadřízený a naopak se snaží vnímat podřízené jako důležitou složku týmu a umožňuje jim se aktivněji zapojit do týmové práce. Manažeři – koučové dokážou také efektivněji využívat skupinové energie, stanovují cíle svého týmu nikoliv direktivně, ale ve spolupráci s jednotlivými členy. Zvyšuje se tak šance, že tým určených cílů skutečně dosáhne.

Jak vám kouč může pomoci ve vaší kariéře?

V práci vás to už nebaví? Přemýšlíte o změně, ale nakonec se vždy udoláte argumenty, že to stejně nemá smysl? Chcete dosáhnout povýšení? Rádi byste začali podnikat nebo si změnit pracovní úvazek? Toužíte mít z práce zase radost? Tohle jsou všechno situace, se kterými vám kouč může pomoci. Můžete s ním probrat věci, které si s šéfem probrat netroufnete, ale zároveň nemusíte mít strach, že by vás kouč tlačil k řešení, které vám nevyhovuje. S koučem objevíte své skryté vlohy, nastavíte si reálné cíle, kterých chcete dosáhnout a najdete i možnosti, jak se zase každé ráno těšit do práce.

Jak zvládnout neúspěch v práci a jak může být pomoc kariérového poradce užitečná?