Jak začít podnikat? Je to jednodušší, než čekáte!

Jednou z možností, jak získat lepší práci, která by nás naplňovala a bavila více, než stávající zaměstnání, je vytvořit si svou vlastní pracovní pozici. Jinými slovy – vydat se na volnou nohu a začít podnikat. Slovo „podnikání“ má v našich končinách často ještě nádech tajemnosti, něčeho, co není běžně dostupné. Nicméně jsou to opravdu spíše jen předsudky, protože začít podnikat dnes může opravdu každý i s minimem vstupního kapitálu. Nejjednodušší cestou, jak se vydat na svou podnikatelskou dráhu, je začít dělat to, co nás baví a co zároveň neumí nebo nechce dělat každý. Neboli dělat to, za co jsou ochotni ostatní lidé zaplatit.

Mohlo by vás zajímat: Láká vás práce s realitami? Doplňte si potřebné vzdělání a získejte živnostenské oprávnění

Japonský smysl života

Japonci mají pro hledání svého „smyslu života“ vytvořenou techniku zvanou ikigai. V přesném překladu by se dala pojmenovat jako „důvod vstát ráno z postele“ a stále více odborníků této metody využívá i při stanovení podnikatelského tématu. Ať už svého, nebo svých klientů. Tato technika je jednoduchá – jejím cílem je najít průsečík mezi čtyřmi oblastmi:

  • Toho, co nás baví.
  • Toho, za co jsou lidé ochotni zaplatit.
  • Toho, co svět potřebuje.
  • Toho, v čem jsme dobří a zkušení.

Jakmile najdete shodu, máte vyhráno a můžete se postupně pustit do příprav svého nového podniku. Na druhou stranu se nelekejte, když se vám hned nepodaří si své ikigai vystopovat. Dejte tomu čas. 

Typy podnikatelských činností

V případě, že své podnikatelské téma už máte (ať díky ikigai nebo ne), můžete zamířit na živnostenský úřad. Zde si zvolíte typ činnosti, na které získáte povolení. Některé živnosti (tzv. volné) můžete vykonávat bez předchozích odborných znalostí nebo zkoušek. Pro výkon jiných (tzv. vázaných nebo řemeslných živností) potřebujete příslušnou kvalifikaci nebo odborné vzdělání. 

Typem řemeslné činnosti může být např. živnost Pekařství/cukrářství. Pro získání tohoto živnostenského oprávnění stačí získat profesní kvalifikaci: Výroba chleba a běžného pečiva“ a „Výroba jemného pečiva.

Ukázkou vázané živnosti je např. živnost Vodní záchranářská služba. Abyste mohli získat živnostenské oprávnění, je potřeba předložit na úřadě Osvědčení o profesní kvalifikaci k profesi Mistr plavčí nebo Záchranář na volné vodě

Mohlo by vás zajímat: Co je osvědčení o získání profesní kvalifikace? A proč ho získat?