Jak zvládnout neúspěch v práci a jak může být pomoc kariérového poradce užitečná?

Známe to asi všichni. Špatný den v práci, nerudný šéf, chybně provedená objednávka nebo nedostatky v závěrečné zprávě. Pokud nastane tato situace výjimečně, dá se to zvládnout. Ale co když se situace opakuje? V současné době, kdy probíhá velká část jednání i samotné tvůrčí práce na home office, je šance udělat chybu větší než kdy dříve. Jak se z toho nezhroutit a kdy vám může být kariérový poradce nápomocný?

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je naprosté fyzické a psychické vyčerpání, ztráta motivace i chuti k práci a pracovnímu nasazení. Často k tomu dochází v důsledku pracovního stresu, dlouhodobého pocitu nedostatečného ohodnocení anebo neúspěchů, byť na první pohled drobných a nenápadných. Pracovník trpící syndromem vyhoření má velký problém zvládnout i běžné úkoly, necítí podporu, má pocit, že i kdyby se „rozkrájel“, nikdy to nebude stačit. Díky tomu zpracovává svou práci delší dobu, odevzdává ji často v nižší kvalitě, čímž se jeho neúspěchy mohou kumulovat. A tak vzniká začarovaný kruh, který může skončit i vážnými zdravotními komplikacemi.

kariérový poradceJak se i při velkém nasazení nezhroutit?

První pomocí bývá uvědomit si svůj problém a chtít jej aktivně řešit. Velmi také pomáhá naordinovat si odpočinek, věnovat se svým koníčkům nebo si vzít delší dovolenou. Dalším krokem může být sdílení svých pocitů například s kariérovým poradce pro vzdělávací a profesní dráhu. Může se totiž ukázat, že zvolené povolání pro vás není to pravé.

Kariérový poradce pro vzdělávací a profesní dráhu

Kariérový poradce vám může pomoci nejen určit si vlastní kariérní cíle, ale dokáže prostřednictvím testů a strukturovaných rozhovorů identifikovat vnitřní motivaci svých klientů, a to s ohledem na jejich osobnostní předpoklady a schopnosti. Díky kariérovému poradenství je také možné dobře nastavit cesty vedoucí k požadovanému kariérnímu rozvoji. A nejen to. Ukáže-li se, že vaše aktuální pracovní zařazení není tím ideálním, poradce vám pomůže i s přípravou na změnu povolání.

Změna práce? Nebuďte na to sami

Máte hrůzu z pracovního pohovoru? Nejste si jisti, jak správně napsat životopis? Neorientujete se v aktuálních možnostech rekvalifikací? I tohle jsou činnosti, se kterými vám kariérový poradce může pomoci. Mít vedle sebe odborníka, který se orientuje v pracovně-právní problematice a dokáže odhalit vaše silné stránky, může být velmi nápomocné – nejen při pocitech zhroucení a začínajícím syndromu vyhoření.

Aktuální práce vás už netěší a zdá se vám stereotypní? Máte zálibu a uvažujete o tom, že byste se tím chtěli živit, ale nemáte k tomu potřebné vzdělání? Nechte si ověřit vaše dovednosti a získejte osvědčení o získání profesní kvalifikace. S osvědčením, že svou práci opravdu dobře umíte, máte výrazně větší šanci, že při dalším hledání práce uspějete! Portál www.vzdelavaniaprace.cz vám umožňuje vyhledat si vzdělávací kurz, zkoušku u autorizované osoby i volná pracovní místa.

Rozhovor: Vzdělávat se můžete i v dospělosti. Jak se stát floristou nebo truhlářem?