Jaká je vaše konkurenční výhoda? A proč je dobré ji znát?

Konkurenční výhodu jako takovou máme obvykle spojenou spíše s podnikáním a konkurenčním bojem mezi dvěma podnikatelskými subjekty. Ale znát svou konkurenční výhodu je velmi užitečné i pro zaměstnance. Proč? To si ukážeme v tomto článku.

Co je to konkurenční výhoda?

Jednoduše řečeno – konkurenční výhodou může být cokoliv, co vám dává náskok nebo v čem jste lepší než vaše konkurence.  U firem to může být lepší zákaznický servis, strategičtější umístění prodejny ve městě, větší počet parkovacích míst nebo exkluzivní zastoupení a prodej konkrétní značky, která není dostupná nikde jinde. Ale jak můžete svou konkurenční výhodu objevit i vy, pokud jste třeba v zaměstnaneckém poměru?

TIP: Hledáte nové zaměstnání a máte vůdčí schopnosti? Staňte se manažerem prodeje

Dělejte to, co vám jde

Vaší výhodou může být například nějaká konkrétní činnost, kterou vykonáváte a jde vám pěkně od ruky, zatímco vaši kolegové se s ní trápí. Pro akční a kreativní lidi to může být generování nových nápadů, originální myšlení nebo schopnost myslet „out of box“. Takové úkoly jsou pro „dotahovače“ a pracovníky se smyslem pro detail náročné. Naopak, konkurenční výhodou dotahovačů jsou organizační schopnosti, třídění dokumentů, zálohování dat nebo hledání chyb a korektury. Zkrátka jde o to, uvědomit si, jaká činnost vás baví a zároveň jste v ní rychlejší a efektivnější než kolegové.

Vypište si své silné stránky

Konkurenční výhodou nemusí být jen dosažené vzdělání nebo pracovní schopnosti. Existují profese, u kterých je mnohdy důležitější osobnost a vaše povahové vlastnosti a silné stránky. Mnoho lidí má pocit, že žádné silné stránky nemá. Pokud máte problém sepsat si aspoň pět svých silných stránek, požádejte své okolí o pomoc. Zeptejte se partnera nebo někoho z rodiny, jakých silných stránek a vlastností si na vás cení. Čeho si na vás cení kolegové? Uvidíte, že jich nakonec objevíte i více než pět.

Mohlo by vás zajímat: Jak se mění povolání asistenta/asistentky?

Vyzdvihněte svou konkurenční výhodu u pracovního pohovoru

Kdy můžete své konkurenční výhody využít? Ideální je samozřejmě napsat si je už do životopisu a nebo je zmínit při psaní průvodního dopisu při hledání nového pracovního místa. Nebojte se o nich také mluvit při samotném pohovoru – vaše silné stránky i činnosti byste zde určitě neměli opomenout.

Nicméně, i když třeba zrovna neuvažujete o změně zaměstnání, je užitečné svou konkurenční výhodu znát. Využít se dá třeba při žádání o zvýšení platu.

Chcete zlepšit své pracovní postavení? Chcete dělat něco jiného? Získejte osvědčení o tom, co opravdu umíte, prostřednictvím Národní soustavy kvalifikací. Nemusíte chodit do školy, abyste toho dosáhli. Informujte se, jaké znalosti/dovednosti musíte pro danou kvalifikaci prokázat: www.narodnikvalifikace.cz

Příprava minutek: ideální rekvalifikace pro milovníky dobrého jídla