Jsem na volné noze – co to znamená v pracovním světě?

Představa práce, ve které je člověk sám svým pánem, je lákavá. Flexibilní pracovní doba, žádný šéf, ale také žádné jistoty ani placená dovolená a potřeba sebedisciplíny, to jsou nejčastější benefity i nevýhody, které podnikání přináší. Co přesně zahrnuje práce na volné noze a kdy se pro ni rozhodnout?

Svoboda a vyšší výdělek podmíněný sebekázní

Jako OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná je v České republice registrováno více než milion lidí (jedná se o součet OSVČ na hlavní i vedlejší poměr). A co je hlavním důvodem, proč Češi opouštějí jistý výdělek a vrhají se do nejistých vod podnikání? Zejména touha po seberealizaci a vyšším výdělku

Mezi nejčastější obory práce na volné noze patří IT, webdesign, design, marketing, jazykové služby a provoz e-shopů. Abyste mohli rozjet živnost v některém z těchto oborů, nepotřebujete téměř nic. Stačí vám počítač, znalosti a živnostenský list. Žádný vstupní kapitál, žádné speciální oprávnění, jen píli, talent a štěstí. Freelanceři totiž zpravidla pracují zároveň pro větší množství klientů a hledání zakázek, jejich rozvržení a time management může být náročnou disciplínou.

Pracujte kdykoliv a odkudkoliv

Nespornou výhodou práce na volné noze (freelancingu) je možnost pracovat odkudkoliv. Chcete na dva měsíce k moři? Žádný problém. Raději pracujete v noci? Může být. Jste zkrátka svým pánem se všemi bonusy a riziky s tím spojenými. Tento druh obživy není pro každého: být sám svým šéfem je stejně tak nebezpečné jako výhodné. Jestliže nemáte dost sebekázně, abyste si dokázali práci rozvrhnout a neodkládali ji, budete žít v dlouhodobém stresu. 

Samozřejmostí by pro podnikatele na volné noze mělo být i zodpovědné vedení účetnictví a celkový pořádek ve financích. Můžou přijít (a pravděpodobně také přijdou) slabší měsíce, ve kterých bude nutné sáhnout do rezerv, ať už kvůli nemoci, nebo odlivu zákazníků. S pocitem nejistoty v oblasti příjmu se nedokáže popasovat každý, zvažte, jestli s tím dokážete spokojeně žít.

Žádná kancelář, žádné reálné kontakty

Při práci na volné noze, která nevyžaduje užší kontakt s klientem, se vše přelévá do online komunikace. To sice šetří čas, zefektivňuje celý proces a v době koronavirové pandemie jde o ideální řešení, následkem ale může být pocit izolace a sociálního odloučení. Freelanceři by měli chybějící kontakty z práce nahrazovat pobytem mezi lidmi ve svém volném čase. Zajímavým řešením jsou i takzvané sdílené kanceláře, které si pronajímá širší okruh podnikatelů na volné noze, aby nemuseli pracovat sami z domova.

Freelancing je populárním směrem vyhledávaným zejména mladší generací, která si chce žít život po svém a nehodlá se smířit s klasickým scénářem do práce, z práce, najíst a spát, který se má opakovat až do stále vzdálenějšího odchodu do důchodu. Rozhodovat si sám nejen o své pracovní náplni, ale také o lidech, se kterými chci pracovat, nebo o místě, ze kterého budu podnikat, je pro mnoho mladých lidí důležitější než stabilní mzda a zázemí společnosti.

A co vy, patříte mezi podnikavce, nebo máte raději jistotu?

Flow při práci – jak ho docílit a co tím získáte?