Kamnář – stavitel krbů

Pořekadlo o řemeslu, které má zlaté dno, je dnes aktuálnější než kdy jindy. Pořízení vlastního bydlení je čím dál méně dostupné, kvalitní řemeslníci jdou na dračku a čeká se na ně celé měsíce. Stoupá i cena elektřiny a plynu, není proto divu, že většina nových i zrekonstruovaných staveb počítá v projektu s krbem nebo kamny na tuhá paliva. Přemýšlíte-li o rekvalifikaci, ve které využijete šikovné ruce a nebudete mít nouzi o zakázky, obor kamnář stavitel krbů by mohl být přesně pro vás.

Jak se stát kamnářem?

Chcete pracovat jako kamnář? Nejprve se budete muset naučit všechno potřebné, absolvovat rekvalifikační kurz a složit zkoušku. Potom už můžete naplno rozjet svoji novou kariéru, např. jako OSVČ v oboru. Jaké znalosti musíte pro získání zkoušky mít a doložit, vidíte na přiloženém seznamu níže.

Bližší okruhy zkušebních otázek z teorie a praxe i hodnoticí standard najdete na stránkách Národní kvalifikace.

Zájem o kurz je obrovský

Jedním z certifikovaných míst, kde můžete absolvovat kurz a získat osvědčení o profesní kvalifikaci Kamnář stavitel krbů, je SOŠ Jarov. Spoustu zajímavých a praktických informací týkajících se rekvalifikačních kurzů se dočtete také na jejich facebooku.

Po získání osvědčení budete schopni navrhnout individuálně stavěná topidla, jako jsou kamna, sporáky a krby. Další vaší pracovní náplní bude provádění kamnářských prací, například montáž, stavba, údržba a čištění topidel, jejich připojování ke komínu, měření a kontrola spalinové cesty. Pokud se chcete přihlásit k získání kvalifikace, nečekejte s přihlášením do kurzu moc dlouho, pravidelně bývá rychle naplněn.

Získejte výuční list bez tříletého studia

Po získání profesní kvalifikace Kamnář stavitel krbů můžete také získat osvědčení o profesní kvalifikaci Kamnář stavitel kachlových kamen a kachlových sporáků a osvědčení o profesní kvalifikaci Kamnář konstruktér individuálně stavěných topidel. Po získání všech tří osvědčení je možné přistoupit k závěrečné zkoušce a získat výuční list oboru Kamnář i bez studia na SOŠ. Kromě pražské SOŠ Jarov je možné osvědčení získat i v Plzni nebo Ostravě.

Využijte svého talentu pro manuální práci

Ať už vás k rekvalifikaci přivedlo cokoliv, můžete si být jisti, že nová profese kamnáře s sebou přinese příliv zákazníků. Pokud se osvědčíte, brzy nebudete vědět, kam pro samou práci dřív skočit, s čímž je spojené i nadstandardní finanční ohodnocení. Pokud jste momentálně bez zaměstnání, kurz vám může proplatit úřad práce v místě vašeho bydliště.

Máte pocit, že je kamnářství tím pravým oborem? Nic vám nebrání, oslovte autorizovanou osobu, vyplňte přihlášku a vrhněte se do nové etapy svého života!

Víte, že s osvědčením o profesní kvalifikaci můžete získat živnostenské oprávnění?