Klesá nezaměstnanost absolventů středních škol a hlavně vyučených

Praha – Situace absolventů středních škol a nástaveb na pracovním trhu se podle studie Národního ústavu pro vzdělávání zlepšuje. Větší šanci se uplatnit než v minulých dvou letech mají absolventi všech kategorií středního vzdělání, zejména ale vyučení, sdělila mluvčí ústavu Markéta Růžičková.

Studie věnovaná absolventům středních a vyšších odborných škol vycházela z údajů z letošního dubna. „Ve srovnání s předchozím rokem počty nezaměstnaných absolventů opět poklesly, a to v rámci všech sledovaných kategorií vzdělání. V dubnu 2015 byly počty nezaměstnaných absolventů ve většině kategorií vzdělání dokonce nižší než v dubnu 2012,“ uvedla Růžičková.

Mluvčí zlepšení spojuje s probouzející se ekonomikou a mírně rostoucí ochotou zaměstnavatelů přijímat nové pracovníky. Výrazně lépe než dřív se podle studie nyní na trhu práce uplatňují zejména absolventi učebních oborů zaměřených na stavebnictví a zpracování dřeva. Vůbec nejmenší mezi vyučenými byla letos v dubnu nezaměstnanost u absolventů strojírenských a elektrotechnických oborů.

„Již tradičně za prakticky bezproblémové je možné označit absolventy zdravotnických oborů středních i vyšších odborných škol,“ podotkl Martin Úlovec z oddělení analýz trhu práce Národního ústavu pro vzdělávání. Letos v dubnu klesla proti loňsku také nezaměstnanost absolventů gymnázií.

Úřady práce ke konci letošního dubna evidovaly 8222 nezaměstnaných čerstvých absolventů středoškolského studia a 322 absolventů vyšších odborných škol. O rok dřív bylo bez práce 11.260 lidí po střední a 493 po vyšší odborné škole.“

zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/klesa-nezamestnanost-absolventu-strednich-skol-a-hlavne-vyucenych-20150715.html