Kolik stojí zkouška z profesní kvalifikace?

Získání osvědčení o profesní kvalifikaci je podmíněno prokázáním dostatečných znalostí a dovedností z teorie i praxe konkrétní kvalifikace, před přistoupením před zkoušející autorizovanou osobu je však nutné uhradit poplatek, protože za provedení zkoušky náleží podle zákona autorizované osobě úhrada. Poradíme vám, jak zjistit přesnou cenu zkoušky z profesní kvalifikace.

Cenu stanovuje autorizovaná osoba

Možná jste na internetu hledali ceník s přesnými cenami zkoušek z jednotlivých profesních kvalifikací a na nic jste nenarazili. Důvod, proč jste se nedobrali konkrétní sumy je ten, že každá autorizovaná osoba má právo určit si svoji vlastní cenu a částky se tedy i napříč jednou profesí mohou lišit. Pro zjištění konkrétní částky tedy nejprve najděte na webu Národní soustavy kvalifikací konkrétní profesní kvalifikaci.

V modré záložce Autorizované osoby najdete seznam. Po rozkliknutí konkrétního jména autorizované osoby nebo instituce získáte telefonní číslo a e-mail, na kterém se můžete informovat o konkrétní výši částky za zkoušku. Ceny bývají často uvedeny i na webech konkrétních autorizovaných osob. Například zkouška k získání profesní kvalifikace Strážný u Jihočeské vzdělávací společnosti AMOS stojí 1 500 korun, jak jsme zjistili po telefonickém kontaktování autorizované osoby.

Zkouška k získání profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině tak například u autorizované osoby Vše pro jesle a školky s.r.o. dle webových stránek přijde na částku 5 590 Kč. U některých autorizovaných osob se cena za zkoušku vypočítává podle počtu zájemců a je tedy výhodnější, když se připojíte k termínu, na který jsou už nahlášeni další lidé.

Velká část autorizovaných osob nabízí přípravné kurzy, které mají poplatek za skládání zkoušky zahrnut už v ceně. Navázání kontaktu s autorizovanou osobou můžete využít i poté, co se dozvíte předpokládanou výši nákladů. Dalším krokem na vaší cestě k certifikátu je totiž domluvení termínu zkoušky, který vypisuje právě vámi vybraná autorizovaná osoba.

Rekvalifikační kurz pro nadšené hobby včelaře: staňte se zpracovatelem včelích produktů