Láká vás práce v zahraničí? Díky profesní kvalifikaci máte větší šanci na úspěch!

Práce v zahraničí láká stále více lidí. Nejčastěji se do ciziny vydávají za prací lidé z příhraničních oblastí, ale také absolventi středních a vysokých škol. Není se čemu divit. Platy v některých pracovních odvětvích mohou být v zahraničí i několikanásobně vyšší než u nás. I přesto, že v minulosti byl v zahraničí zájem spíše o méně kvalifikované pozice a pro Čechy tak bylo poměrně jednoduché sehnat místo servírky, číšníka nebo například uklízečky, zahraniční firmy začínají poptávat stále více i vysoce kvalifikované pracovníky. Často se tak za hranice vydávají lidé z technických oborů, ale také marketingoví specialisté nebo vědečtí pracovníci. Láká práce v zahraničí i vás? Pak čtěte dále a dozvíte se, jak lze práci v cizině najít a jaké předpoklady byste měli mít.

Jak najít práci v cizině?

Práce v zahraničíPokud hledáte práci v zahraničí, máte v principu 2 možnosti. Buď se můžete vrhnout do hledání na vlastní pěst anebo oslovit agenturu, která vám pomůže jak s hledáním vhodného pracovního místa, tak s nezbytnou administrativou.

Pustíte-li se do hledání sami, je rozhodně velkou výhodou dobrá znalost jazyka země, kam se chcete vydat. Díky tomu můžete vyhledávat přímo v nabídkách pracovních portálů té dané země a můžete se s případným budoucím zaměstnavatelem zkontaktovat napřímo. Této možnosti často využívají především mladší lidé, kteří nechtějí investovat peníze do agentury. Úskalí této varianty je především v tom, že musíte mít přehled o povinnostech, které musíte splnit a o dokumentech, které je potřeba odevzdat na příslušné úřady.

Využijete-li při hledání práce v cizině služeb agentury, získáte většinou i jasný soupis kroků, které je potřeba během hledání a přijetí práce v zahraničí plnit. Dostanete návod na to, kdy a jaké úřady je potřeba „oběhnout“ a jaké formuláře kde vyplnit. Agentur specializujících se na hledání práce v cizině je celá řada. Na tomto webu najdete seznam agentur, které vám pomohou s hledáním práce v Evropě i USA.

Profesní kvalifikace jako vstupenka k vysněnému zaměstnání

V případě, že máte zájem o pozice vyžadující odbornost, je vhodné mít připravené doklady a dokumenty deklarující vaše vzdělání a absolvované kurzy. Jednou z možností je také Osvědčení o získání profesní kvalifikace. To potvrzuje úspěšné vykonání zkoušky z profesní kvalifikace evidované v Národní soustavě kvalifikací a prokazuje, že jeho držitel je vyškolen vykonávat povolání, pro které je tato kvalifikace stanovena. Pokud tedy zkoušku úspěšně absolvujete, získáte celostátně uznávané osvědčení. Toto osvědčení využijete při ucházení se o práci v České republice. Velká výhoda je ale ta, že je lze vydat také v anglickém jazyce. Může jít o konkurenční výhodu a důkaz, že svůj obor ovládáte.

Mohlo by vás zajímat: Co je osvědčení o získání profesní kvalifikace? A proč ho získat?