Máte estetické cítění? Staňte se aranžérem maloobchodu

Je známou pravdou, že lidé nakupují očima. Více peněz utratí v obchodech, které jsou přehledné a moderní, ocení i jednotný design a originální prvky. To vše je v kompetenci aranžéra maloobchodu. Pokud máte estetické cítění a nevíte, jak je uplatnit, může se jednat o pozici přesně pro vás. Nemáte potřebné vzdělání? Nevadí, existuje možnost, jak získat potřebné znalosti i bez tříletého studia.

Aranžování není jen o výkladních skříních

Možná jste si pod tímto pojmem vždycky představovali někoho, kdo aranžuje výlohy. Ve skutečnosti jde o mnohem kreativnější a rozmanitější práci: úkolem aranžéra je zaujmout zákazníka pomocí dekorací, poutačů i uspořádání prodejny a přimět ho k nákupu. Kromě toho také připravuje aranžmá či prodejní stánky na veletrhy a výstavy.

Aranžování má přesah do reklamy: měli byste znát základní pravidla, která pomáhají zvyšovat prodej zboží, nutností je samostatnost a dobrá úroveň práce s počítačem. Hodí se i vlastnictví řidičského průkazu, nejdůležitější je ale cit pro detail a nadšení pro obor.

Získejte osvědčení o profesní kvalifikaci a staňte se aranžérem

Zní to jako práce snů? Směle do toho! Než se pokusíte získat místo aranžéra, kromě talentu je třeba získat i teoretické vědomosti. S tím vám může pomoci absolvování kurzu, který vás připraví na získání osvědčení o profesní kvalifikaci.

Ucelené informace o obsahu práce i dovednostech, které by měl uchazeč u tohoto povolání mít, naleznete na stránkách Národní soustavy povolání po vyhledání termínu aranžér. Kvalifikační standard naleznete na webu Národní soustavy kvalifikací. Zadáte-li na stránkách vzdelavaniaprace.cz do lupy klíčové slovo aranžér, najdete seznam volných míst, vypsaných zkoušek i kurzů. Pokud některou ze zkoušek úspěšně absolvujete, získáte celostátně uznávaný certifikát, tedy osvědčení o profesní kvalifikaci, které je uznávané zaměstnavateli (podobně jako výuční list).

Se získaným certifikátem se potom můžete pustit do hledání toho pravého pracovního místa. Osvědčení o profesní kvalifikaci zvýší vaši šanci na úspěch, o zbytek se postarají vaše schopnosti.

TIP: Vyberte si autorizovanou osobu, u které zkoušku z profesní kvalifikace složíte. Projděte si webové stránky, kontaktujte ji a podrobněji se zajímejte – o vše, co vás zajímá. Také doporučujeme ověřit si cenu zkoušky, protože ta se bude u jednotlivých autorizovaných osob lišit.

Co je osvědčení o získání profesní kvalifikace? A proč ho získat?