Máte strach vystupovat před lidmi? Zkuste tyto techniky!

Existuje spousta zajímavých pracovních pozic, na které můžeme mít odbornou kvalifikaci, ale ve vykonávání dané pozice nám může bránit něco jiného. Například to, že si nevěříme v oblastech našich soft-skills, tedy měkkých dovedností. Mezi ně patří i strach, například z vystupování a prezentování (se) před skupinou lidí. Dobrá zpráva je, že existují techniky, jak se úzkosti a strachu zbavit. Dnes si některé z nich ukážeme v tomto článku.

Které profese se bez vystupování před lidmi neobejdou?

Pracovník turistického informačního centra provádí skupiny nebo jednotlivé návštěvníky po přírodních a kulturních památkách. Prezentování je součástí jeho pracovní náplně. Ale nejen to. V rámci dosažení kvalifikačního standardu se ověřuje i řada dalších, dílčích schopností. Mezi ně patří například schopnost udržovat profesionální a neutrální přístup k návštěvníkům, zdvořilost a také schopnost reagovat v krizových situacích. Kultivovaný způsob řeči, bohatá slovní zásoba, ale také schopnost přizpůsobit svůj výklad a náročnost odborných pojmů cílové skupině je důležitým předpokladem pro výkon této profese. Improvizace a kreativní řešení nečekaných situací může být pro pracovníka na této pozici rovněž ze začátku obtížné, ale i na tyto potíže mohou pomoci naše tipy.

Muzejní edukátor je dalším příkladem profese, u které je interakce s publikem a vystupování před většími skupinami osob běžnou a každodenní náplní. Kdo se rozhodne být muzejním edukátorem, prezentování by měl mít v krvi. Anebo neváhat a pracovat na sobě, zlepšovat své „měkké dovednosti“ a trénovat při každé možné příležitosti (přečtěte si článek: 4 knižní tipy pro seberozvoj) Kvalitně vyškolený pracovník dokáže vést komunikaci s ohledem na typ návštěvníka a cílové skupiny, dokáže předcházet nedorozumění a komunikovat i s problémovými návštěvníky.

Osvědčené techniky, jak zatočit s trémou

  • Trénujte! Nevyhýbejte se žádné příležitosti, kdy můžete mluvit před lidmi. Nejdříve si vybírejte menší skupinky, postupně se propracovávejte k větším skupinám. S každým dalším vystoupením uděláte maličký krok z komfortní zóny. Po nějaké době uvidíte, jak jste se posunuli.
  • Nesnažte se být dokonalí. To, že mluvíte před ostatními, neznamená, že musíte vše vědět a nesmíte udělat chybu. Přestanete na sebe tak tvořit tlak a více se uvolníte.
  • Co nejhoršího se stane, když….? Často máme strach z věcí, které ještě nenastaly (a často ani nenastanou) a čím méně toho o nich víme, tím více se jich bojíme. Zkuste si tedy představit, co nejhoršího se stane, když například upadnete na pódiu? Když zapomenete text? Když se spletete v odpovědi návštěvníkovi? Projděte si možné scénáře, toho „nejhoršího“, co se může stát. Vymyslete si i řešení takové situace. Pomůže vám to získat větší jistotu pro případ nejrůznějších nehod.
  • Přiznejte si, že jste nervózní. Někdy se snažíme ze všech sil přesvědčit sami sebe, že nejsme ve stresu a že vše je v pořádku. Nepomohl by ale pravý opak? Přijměte svou nervozitu a klidně ji přiznejte i před publikem.

Aktuální práce vás už netěší a zdá se vám stereotypní? Máte zálibu a uvažujete o tom, že byste se tím chtěli živit, ale nemáte k tomu potřebné vzdělání? Nechte si ověřit vaše dovednosti a získejte osvědčení o získání profesní kvalifikace. S osvědčením, že svou práci opravdu dobře umíte, máte výrazně větší šanci, že při dalším hledání práce uspějete! Portál www.vzdelavaniaprace.cz vám umožňuje vyhledat si vzdělávací kurz, zkoušku u autorizované osoby i volná pracovní místa.

Víte, že s osvědčením o profesní kvalifikaci můžete získat živnostenské oprávnění?