Maturity stále vyvolávají polemiky

V současné době se státní maturity v podstatě točí kolem Centra pro zjišťování výsledků (Cermat), které připravuje a hodnotí testy. Avšak za pár let to možná bude jinak. Ministr školství Robert Plaga (ANO) usiluje o to, aby slohy znovu hodnotily školy – tak jako do roku 2017. Plánovaná změna státních maturit vyvolala spor mezi češtináři. Učitelé jsou vesměs ze stálých změn a chaosu ve školství rozladěni.

Pokud ministr změny prosadí, žáci už by si u maturitní zkoušky z češtiny nevybírali z několika stejných témat, která vymýšlí stát. Zadání by připravovaly a hodnotily samy školy. Cermatu by v rámci maturit zbylo pouze hodnocení didaktických testů.

Učitelé češtiny však nejsou v názoru na chystanou změnu, která má nastat na jaře 2021, jednotní.
Například Společnost učitelů českého jazyka ji vítá. „Studenti v pracích Cermatu nacvičují umělé útvary týkající se neexistujících událostí, učí se trefovat do formy a obsah přitom ztrácí na důležitosti,“ sdělila mluvčí společnosti Veronika Valíková.

Oproti tomu Asociace češtinářů se domnívá, že školní hodnocení může vést k protekci. „V letech, kdy byly slohy opravovány na školách, bylo běžné, že i na místech, kde velká část maturantů nezvládla didaktický test, v písemné části uspěli,“ uvedli češtináři na debatě, kterou pořádala vzdělávací organizace EDUin.
„Může se stát, že učitel bude chtít, aby žák, kterého zná několik let, prospěl, a změkčí hodnocení. A to se mi nelíbí,“ podotkl ředitel Pražského humanitního gymnázia a zároveň češtinář Rostislav Konopa.
Podle ministerstva školství se ale převedením slohových prací na školy posílí vztah mezi žákem a učitelem. „Docílit se má toho, že učitel bude mít možnost žákovi podrobně vysvětlit hodnocení,“ píše se v návrhu ministerstva. „V případě slohových prací celý proces státní maturity prodlužoval období nejistoty. Navíc si
nemyslím, že bychom centrálním hodnocením dosáhli objektivnějších výsledků,“ uvedl ministr Plaga.

Za dva roky povinná maturita z matematiky?

Novela školského zákona, kterou Plaga připravil, počítá i se zavedením povinné maturity z matematiky ve školním roce 2021/2022. Letos středoškoláci skládají státní maturitu povinně z českého jazyka a k němu si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Za tři roky už budou povinně maturovat ze všech tří těchto předmětů.
Z matematiky přitom loni propadlo 22,3 procenta žáků.
To, že z ní žáci budou muset maturovat povinně, by se mohlo odrazit na celkovém počtu neúspěšných maturantů, který už nyní meziročně roste. Loni na jaře jich neuspělo 25,3 procenta. To je o necelý procentní bod více než předchozí rok.
Neúspěšnost roste od roku 2011, kdy byly spuštěny státní maturity (výjimkou byl rok 2013).

Při zavedení tří povinných zkoušek se podle ředitelky Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Michaely Kleňhové dá logicky předpokládat, že podíl neúspěšných u maturity vzroste: „Nemusí to ale nutně být pouze kvůli matematice, svoji roli bude hrát i cizí jazyk,“ míní.
„Strašák studijní neúspěšnosti u maturit tady samozřejmě je, ale matematika je důležitá, a pokud bude dobře nastavená, tak může studenty i bavit a mohou se na maturitu lépe připravovat,“ říká Plaga. Ministerský návrh nyní čeká na vypořádání připomínek, podle Plagy by to mělo být do tří týdnů. Potom bude návrh ministra
schvalovat vláda a poslanci.

Nespokojení učitelé zvažují vyhlášení stávky

Podle Pedagogické komory neustálé změny, neřešené problémy a chaos v českém školství přiměly učitele nejdříve k akci Den učitelů v černé a poté k vyhlášení kampaně Školy zůstávají v černé, která probíhala v průběhu celého dubna. Jelikož akce neprobudily představitele státu k řešení nejpalčivějších problémů, zvažuje komora na květen vyhlášení stávkové pohotovosti.
Profesní hnutí v dubnu napsalo také otevřený dopis politikům za záchranu českého školství, který podepsaly bezmála čtyři tisíce pedagogů.

Zdroj: 06. 05. 2019    E15    Strana 17    Speciál    Alena Adámková

Náš tip: Registrujte se zdarma a získáte přístup k rozsáhlému a aktuálnímu přehledu příležitostí v oblasti práce a vzdělávání: nabídku volných míst, rekvalifikačních kurzů a zkoušek. Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, budete si potřebovat neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru anebo případně svou profesi zcela změnit. S obojím vám může pomoci portál www.vzdelavaniaprace.cz.