„Medvídka nebo srdíčko?“ Úkolů baristy je mnohem více, než jen malování do kávy

Někteří z nich dokážou „namalovat“ skutečná umělecká díla. Pro mnoho lidí se tak ale pojem barista stal synonymem pro osoby, které vám připraví cappuccino s obrázkem. Ale práce baristy je mnohem různorodější a také zodpovědnější. Zmíněné malování tak je, stejně jako pěna na voňavé kávě, jen třešničkou na dortu. V dnešním článku se podíváme na toto povolání blíže.

Barista jako nová možnost rekvalifikace

Národní soustava kvalifikací zveřejnila nové profesní kvalifikace – a mezi nimi bylo zařazeno i povolání baristy. Co to znamená? Nyní se lze na tento obor rekvalifikovat, tedy absolvovat odbornou zkoušku a získat osvědčení o znalostech a odborných kompetencích k výkonu tohoto povolání. Samotný kvalifikační standard sestává z 9 oblastí, které je nutné splnit. Patří mezi ně např. základy komunikace a práce s hostem, orientace ve zpracování kávovníků a jejich plodů, mletí kávy a orientace v jejich recepturách nebo vlastní servis připravené kávy.

Co musí barista umět?

Zkouška z profesní kvalifikace Barista se skládá z praktické a ústní části. Uchazeč tak musí kromě teoretických znalostí prokázat, že kávu dokáže i sám připravit, umí si poradit a správně vybrat vhodný přístroj a ten zvládne obsluhovat. „Latté art“ neboli již zmíněné malování obrázků do kávy je také jednou z věcí, která se při zkoušce požaduje. Barista tak musí být schopný připravit kvalitní kávu nejen pro naše chuťové buňky, ale také pro potěšení našich dalších smyslů.

Osvědčení – a co dál?

Po získání osvědčení se otevírá úspěšným absolventům celá řada možností pracovního uplatnění. I český návštěvník kavárny si začíná dávat záležet na výběru kvalitní kávy a jeho profesionální přípravě. Zkušený barista je tak pro mnoho kaváren velmi poptávaným zaměstnancem. Kromě toho začíná jít i o poměrně prestižní povolání, neboť se každoročně konají tuzemské i zahraniční soutěže baristů a šance na kariérní a odborný posun je tak zde velká. Rekvalifikace na baristu je tak vhodná nejen pro aktuální zaměstnance kaváren, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci, ale také pro mladé a ambiciózní absolventy středních škol, kteří chtějí začít budovat svou kariéru v gastronomické oblasti.

Teatender – i příprava čaje vyžaduje odborníky

Stejně jako barista, i tzv. teatender je nově zařazené povolání v rámci Národní soustavy kvalifikací. Složení zkoušky a požadovaný rozsah znalostí je velmi podobný, jako v případě baristy. Jen namísto kávy jsou potřeba znalosti o původu a zpracování různých druhů čaje, orientace v metodách přípravy, technologií a skladování čaje či správném servírování čaje. I zde jsou potom velmi široké možnosti uplatnění – nejen v čajovnách či obchodech s tímto sortimentem, ale také ve wellness střediscích, kde si klienti chtějí dopřát opravdový relax spojený se špičkovým servisem.

Staňte se mistrem komunikace! 6 tipů, jak zvládnout každý rozhovor