Multitasking: pomocník, nebo nepřítel?

Kdo by nechtěl zvládat více věcí najednou. Telefonovat, psát report do práce, pít kávu a u toho si aktivovat akupunkturní body na chodidle pomocí masážního válečku pod stolem… tolik ušetřeného času. Nebo ne? Co vlastně na opěvované zvládání více věcí najednou říká náš mozek? Je multitasking výhra, nebo cesta do pekel lemovaná dobrými úmysly?

multitasking

V hlavní roli čas

Multitasking je zvládání více úkolů naráz a jeho hlavním cílem je časová úspora. Té ale dosáhneme jen v případě, že činnosti vykonávané souběžně nevyžadují velké soustředění. Můžete jednou rukou ohřívat oběd, na druhé chovat dítě a zároveň řešit po telefonu pracovní záležitosti nebo sledovat film a zároveň s tím novinky na sociálních sítích, a budete mít pocit, že zvládáte všechno. Faktem ale je, že mozek ve skutečnosti nedokáže dělat dvě věci ve stejný čas. Vždy je zaměřený jen na jednu z vašich momentálních aktivit, a aby toho nebylo málo, při přepínání z jedné aktivity na druhou potřebuje malou chvilku, takzvaný reakční čas.

Mohlo by vás také zajímat: 7 tipů, jak být produktivnější (nejen) v práci

A tady nastává problém: reagujete pomaleji. Při sledování filmu a mobilu je to celkem jedno, ale při vaření s dítětem v náručí nebo při řízení auta může být tato přestávka vašeho mozku fatální. Zatímco při plném soustředění na řízení nebo na hlídání horkého jídla na sporáku byste měli všechno pod kontrolou, v rámci multitaskingu zkrátka může reakce přijít až ve chvíli, kdy je pozdě.

Kdy se tedy zvládání více věcí najednou vyplatí? Když jednu z činností vykonáváte automaticky a je opravdu bezpečná. Při běhu si pusťte audioknihu, při telefonování choďte tam a zpět, při házení tenisáku psovi vymyslete plán na víkend nebo si v hlavě sestavte nákupní seznam.

Proč se nesnažit o multitasking v práci

Jak už jsme zmiňovali výše, pocit, že se hlava dokáže stejnou mírou soustředit na dva úkoly vyžadující koncentraci, je mylný. V práci byste proto měli na multitasking zapomenout. Ve skutečnosti vám totiž při plnění dvou a více úkolů zároveň budou všechny trvat déle, budete v nich mít více chyb, a navíc z nich budete unavenější než v případě, kdy se soustředíte nejprve na jednu a až potom na další povinnost. Rychlé přepínání z úkolu na úkol může navíc dlouhodobě poškodit vaši schopnost soustředění.

Při maximální koncentraci na jeden úkol bez vyrušování (ano, mluvíme i o kontrole e-mailu, mobilu a všech profilů) máte mnohem větší šanci, že odvedete stoprocentní výkon, než když vám na danou práci zůstane jen část kapacity a druhá se bude věnovat něčemu jinému. Silná koncentrace vám navíc může pomoci dostat se do flow, což je stav, který zvýší vaši efektivitu.

I když si při vykonávání pěti věcí zároveň připadáme důležitě, pracovitě a produktivně, opak je pravdou. Podle některých výzkumů dokonce domnělý multitasking snižuje efektivitu práce až o 40 procent. Mnohem lepší službu prokáže pečlivý time management, organizace a efektivní přístup.

Příprava minutek: ideální rekvalifikace pro milovníky dobrého jídla