Naučte se učit

Učení se ve škole bylo pro mnoho z nás noční můrou. A co teprve zjištění, že váš zaměstnavatel po vás chce zvýšení kvalifikace nebo plnění specializovaných testů? Znamená to pro vás opět desítky probdělých nocí s několika hrnky kávy, a i přesto si ve výsledku ráno skoro nic z učebních materiálů nepamatujete? Níže vám přinášíme několik tipů a triků, jak si učení usnadnit a jak efektivněji „do hlavy“ dostat vše, co budete ke zkoušce potřebovat.

Metoda pro efektivní učení – 5P

Metod a zaručených návodů, jak se učit, existuje na internetu i v knihách spoustu. Pojďme se teď společně podívat na některé z nich. Jednou z oblíbených metod je i metoda „5P“, kterou vypracovala Mgr. Lenka Novotná ve své příručce „Jak se efektivně učit“.

Podmínky k učení

Podmínkami je v tomto smyslu myšleno prostředí, kde se učíme. Pro zvýšení koncentrace a zavedení efektivních návyků je vhodné se učit pokaždé na stejném místě. Ideálně klidném, bez velkého množství rušivých elementů. Někdo potřebuje vlastní místnost, jinému stačí pracovní kout v obývacím pokoji.

Mohlo by vás zajímat: Personalista – šedá eminence (nejen) výběrového řízení

Plánování času

Vždy, když s učením skončíte, si naplánujte učivo nebo postup na další den. V momentě, kdy poté k pracovnímu místu přijdete, budete hned vědět, co se máte učit, kde jste minule skončili a kolik vás toho ještě čeká. Díky tomu se vyhnete svodům prokrastinace a přemýšlení, co že jste to vlastně měli dělat. Někdo ocení nejen přípravu ze dne na den, ale naplánování si delších celků – např. hned na začátku si udělat rozvrh na celou dobu učení nebo ke zvládnutí celého učiva.

Přestávky

Času mezi povinnostmi běžného dne a vlastním učením moc nezbývá, a tak můžete mít pocit, že je potřeba se učit co nejdéle a využít každé minuty. Ale náš mozek i tělo potřebuje pravidelné přestávky. Během nich se můžete protáhnout, zacvičit si, nebo jen vyvětrat v místnosti. Na začátku dalšího studijního bloku si také můžete zopakovat naučené znalosti z bloku předchozího.

Přečtěte si: Osobní rozvoj a duševní hygiena jako cesta ke spokojenému životu

Poznámky

Mnoho z nás se učí jen tím, že si informace čtou, maximálně podtrhnou důležitý text v knize. Nicméně mnohem efektivnější bývá psát si vlastní poznámky. Na první pohled jde o časově náročnou činnost, ale ve výsledku nám může čas ušetřit. Díky tomu, že využíváme dalšího smyslu, se nám informace lépe ukládají do paměti a více si jich zapamatujeme. Psaním se na ně také musíme více soustředit a více vnímáme informace v kontextu.

Paměť

Naše paměť je krátkodobá a dlouhodobá. Jak už bylo zmíněno výše, náš mozek si lépe ukládá informace, které jsou v hlubším kontextu, hůře se mu pamatují jednotlivosti bez dalších návazností. Je tedy efektivnější rozdělit si učivo do konkrétních tematických celků, než se snažit naučit se jednotlivosti. Díky hledání spojitostí se informace lépe ukládají do dlouhodobé paměti.

Jaké silné stránky by měl mít každý výživový poradce?