Nezaměstnanost v Česku klesla na 6,2 procenta

Nezaměstnanost v Česku klesla v červnu proti květnu o dvě desetiny procentního bodu na 6,2 procenta. Bez práce bylo 451 395 lidí, což je nejméně od dubna 2009, informoval ve čtvrtek Úřad práce ČR.

Volných pracovních míst bylo nejvíce od prosince 2008, zaměstnavatelé jich v červnu nabízeli 96 983. Na jedno volné místo tak v průměru připadlo 4,7 uchazeče, uvedl úřad v tiskové zprávě. Pokles nezaměstnanosti očekávali i ekonomičtí analytici.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů – největší okres Prachatice (o 8,6 procenta), Český Krumlov (o 6,6 procenta) a Jindřichův Hradec (o 6,4 procenta).

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. V rámci monitorovacích návštěv nám zaměstnavatelé hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezónní práce,“ řekla zastupující generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

„Ve srovnání s ostatními zeměmi si ČR stále vede výborně. Má pátou nejnižší nezaměstnanost v rámci celé EU a lepšími výsledky se může pochlubit pouze Německo, Velká Británie, Malta a Lucembursko,” komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Ten ale zároveň předpokládá, že nezaměstnanost letos už v dalších měsících příliš nepoklesne. „Na podzim na trh práce navíc dorazí absolventi a hned potom začnou pozvolna končit i sezónní práce. V každém případě však vývoj na trhu práce bude po zohlednění tohoto tradičního vývoje velmi pozitivní a míra nezaměstnanosti na konci letošního roku zdaleka nedosáhne sedmi procent,” dodal Dufek.

zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/374551-nezamestnanost-v-cesku-klesla-na-6-2-procenta.html