Nízká nezaměstnanost nutí firmy, aby se přetahovaly o schopné pracovníky

Veliká poptávka po lidech a nízká nezaměstnanost. Na první pohled ideální stav. Situace na trhu práce je však pro zaměstnavatele problematická. Kvalitní lidé začínají být nedostatkové zboží.Podle úřadů práce firmy nabírají zaměstnance jako před krizí. Nebo se aspoň snaží, protože kvalifikovaných lidí bez práce je minimum. Firmy si tak zaměstnance často přetahují. Tuhý boj na trhu práce začal.

„Průměrná nezaměstnanost na jihu Čech spadla na 4,8 procenta. Očekáváme ještě další pokles, zejména v červnu. Bude záležet, kolik absolventů škol nyní přijde do naší evidence,“ upozornil ředitel Úřadu práce v Budějovicích Ivan Loukota.

„Kandidátů na volné pozice je málo, firmám se tak hůře daří obsazovat místa. Zejména ty, které shání lidi v odvětvích, jako je strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví, mají velký problém,“ potvrdil Loukota. Nejhůře se ovšem obsazují pozice řidičů mezinárodní dopravy. O ty je minimální zájem. Nezaměstnaní jsou mezi těmi, kteří mají obchodní a ekonomické školy.

Vůbec nejméně lidí bez práce v kraji je na Prachaticku. Tam nezaměstnanost klesla na 3,4 procenta. To je druhá nejnižší míra v celé republice. Je to dáno i tím, že hodně lidí odtud jezdí do sousedního Bavorska.

S nedostatkem lidí se potýká i vimperský závod společnosti Rohde & Schwarz. „Nabíráme soustavně v průměru deset uchazečů měsíčně. Nízkou nezaměstnanost velmi pociťujeme. Když vypíšeme novou pozici, není tu nával, hlásí se jednotlivci. Musíme si s tím poradit,“ konstatuje vedoucí personálního oddělení firmy Kateřina Decknerová.

Firma má však velmi dobrou zkušenost s lidmi, kteří přicházejí na doporučení přes vlastní zaměstnance. Ti dostávají i náborovou prémii. „Chodí k nám v podstatě výhradně lidé, kteří již mají práci. Při takové míře nezaměstnanosti, jaká je teď, mají lidé většinou důvod, proč jsou bez místa,“ doplnila Decknerová.
Úřad práce se stále častěji setkává s tím, že když posílá nezaměstnané do firem, vrací se s potvrzením od lékaře, že jsou v neschopnosti. „Těchto případů skutečně poslední dobou přibývá,“ potvrzuje Loukota.

Zatímco dříve se firmy potýkaly s nedostatkem hlavně technicky vzdělaných vysokoškoláků, nyní se to týká i dělnických profesí.

„Nízká nezaměstnanost v regionu množství kandidátů na tyto pozice významně ovlivňuje. Nabídka na trhu je veliká,“ říká personální ředitelka Bosche Barbora Schelová. „Přijímáme montážní dělníky, a to jak formou agenturního zaměstnání, tak i přímo, v případě, že kandidát splňuje požadavek vyučení v technickém oboru a minimálně dva roky praxe v montážním provozu,“ dodává.

Robert Bosch v Českých Budějovicích nabízí v současné chvíli několik desítek pozic vysokoškolákům technického zaměření. Firma jich chce letos nabrat až 150.

Nedostatek lidí na trhu pociťuje v podstatě každý velký zaměstnavatel. I největší zpracovatel mléka v Česku Madeta.

„Zejména v závodech v Plané nad Lužnicí a Řípci cítíme nedostatek. Především v dělnických profesích obecně, u kterých nevyžadujeme ani zvláštní kvalifikaci. Průřezem na všech závodech je pro nás dlouhodobě obtížné obsazovat technické pozice, hlavně elektrikáře a seřizovače. Poslední dobou se v tomto ohledu asi nejvíce trápíme v Českém Krumlově,“ poukazuje personální ředitel Madety Pavel Buryánek.

Madeta přitom v následujícím čtvrtletí potřebuje nabrat dvacet lidí v Plané nad Lužnicí, kde firma plánuje navýšení výroby. „Ve stejné lokalitě jako my tam působí další potravinářské provozy, takže se s nimi o zaměstnance v technických a dělnických profesích tak trochu přetahujeme,“ konstatuje personální ředitel Pavel Buryánek.

V důsledku tak z toho těží zaměstnanci, protože firmy se o ně přetahují. Jenže z globálního pohledu je to špatně. „Je to boj o kvalifikovanou pracovní sílu,“ míní šéf úřadu práce Loukota. „Progresivní firmy spolupracují se školami a učňovskými středisky a kandidáty si připravují na míru. To je nejlepší a možná jediná cesta, jak situaci zlepšit. Protože to bude i mladé více motivovat chodit na technické obory, které se přes velkou poptávku firem potýkají s nedostatkem žáků,“ poukazuje.

Velká část středoškoláků na technických oborech chodí už v průběhu studia na praxe do firem a často mají pracovní místo dohodnuté dlouho dopředu. Jenže jich je málo. To potvrzuje i personalista Jaderné elektrárny Temelín Pavel Šimák.

„Situace na trhu práce v případě technických oborů není dobrá. S vysokoškoláky na jaderných pozicích nemáme problém, ty si dlouhodobě vychováváme dle pečlivě připravovaných plánů. Středokoškoláky, kteří tvoří 50 procent z našich 1 100 zaměstnanců, sháníme poslední dobou velmi složitě,“ uvedl Šimák.
Elektrárně napomáhá to, že má velmi nízkou fluktuaci lidí. I tak ale každoročně nabírá desítky lidí jen v rámci odchodů do důchodu.

zdroj: Mladá fronta DNES,  Jižní Čechy