Nové pozice na mapě pracovního trhu

Běžného čtenáře pracovních inzerátů mohou překvapit názvy pozic a profesí, o kterých dosud neslyšel a jen stěží si představuje jejich pracovní náplň. Pracovní portály nám vedle známých a povědomých pozic nabídnou i řadu tajemných nabídek: copywriter pro elektro segment, koordinátor darovacího programu, floor manažer, Office Guru & CEO assistant, specialista letištní kanceláře, týmová asistentka, specialista pro významné zákazníky, koordinátor zahraničních mobilit, specialista zpětné vazby nebo třeba produktový manažer mobilní aplikace Práce za rohem. 

TIP: Pokud chcete udržet krok s trendy na pracovním trhu, potřebujete si neustále doplňovat vzdělání ve svém oboru a nebo chcete změnit svou profesi úplně, navštivte portál www.vzdelavaniaprace.cz.

Odhalte tajemství pracovních inzerátů

Záhadnost názvů těchto pozic většinou zmizí, když si přečtete podrobnosti inzerátu. Zjišťujete záhy, že zmíněný office guru má na starosti všechny ty důvěrně známé činnosti, jako je asistence manažerovi, zajištění chodu kanceláře, péče o návštěvy včetně přípravy občerstvení, objednávání všeho možného a vedení administrativy. 

Aktuální trh práce je velmi pestrý, různorodý, zajímavý a proměnlivý. Pracovní pozice bývají průřezové, multifunkční, poslepované z různých dříve oddělených rolí. Vedle inzerátu na tradičního kuchaře, od kterého se očekává, že dobře uvaří, se objevuje i poptávka po „tvůrci gastronomických zážitků“, od kterého se očekává navíc i prezentace příběhu právě servírovaného kohouta na víně včetně vykouzlení atmosféry francouzského venkova. Na pomyslné mapě práce tak zůstávají tradiční povolání a vedle nich se zároveň objevují nové profese a pozice, často v podobě specializací nebo naopak proměnlivých mixů. 

Jaká je budoucnost pracovních pozic?

Ve vzduchu visí otázka, co se mají žáci a studenti učit ve školách, když je budoucnost tak těžko předvídatelná a jedinou jistotou je nejistota. Uspokojivé odpovědi nemáme, ale nové profese a pracovní pozice můžeme vnímat i jako vlaštovky, které v malém předznamenávají to, co možná přijde ve velkém. 

Pracovní pozice společnice pro seniory nám zatím může znít nezvykle a možná i podezřele, ale je jisté, že tuto potřebnou práci již dnes dělají stovky žen z ČR, zejména v domácnostech zahraničních klientů. Je to vlaštovka z budoucnosti někdy kolem roku 2050, kdy podíl lidí starších 65 let bude tvořit třetinu populace a umění empatie bude na trhu práce nesmírně žádané. Tato služba je určena pro starší osoby, jejichž rodina s nimi nemá možnost být v potřebném rozsahu; zahrnuje povídání, naslouchání, předčítání, hraní společenských her, doprovod na nákup, na procházku, k lékaři, na rehabilitaci, do divadla, na výlet, do knihovny, do kavárny, na úřad, ale třeba i pomoc při péči o domácí mazlíčky. 

Celý Zpravodaj najdete ZDE.

Zpravodaj Oborové a odborné skupiny číslo 23 / podzim 2019 

Vyšlo 1. září 2019 

Vydává: Národní ústav pro vzdělávání