Odhoďte obavy: 4 tipy, jak si říct o vyšší plat

Jít si říct o zvýšení platu bývá často jedním z největších zaměstnaneckých strašáků. Ale je opravdu potřeba mít z něj takový strach? S našimi tipy zvládnete příští návštěvu u šéfa na jedničku!

Zbavte se strachu z odmítnutí

Samotný strach, jít si požádat o vyšší plat, velmi často nepramení z toho oslovit šéfa, ale spíše z toho, že náš požadavek odmítne. Jak se tohoto strachu zbavit? V první řadě je nutné si uvědomit, že naše vlastní (sebe)hodnota a schopnosti a znalosti nejsou závislé na tom, zda dostaneme přidáno, nebo ne. Zůstanou pořád stejné, ať už bude naše mise úspěšná či nikoliv. V druhém kroku si zkuste odpovědět na otázku: „Co nejhoršího se stane, když budu odmítnutý/á?“. Strach totiž obvykle pramení z něčeho neznámého – v tomto případě z neznámé reakce. Když si ale projdete a klidně i sepíšete všechny nejhorší možnosti, které mohou během anebo po vaší žádosti nastat, velká část strachu zmizí. Náš mozek už totiž bude vědět, na co se má připravit a tím se dostává zpět do své komfortnější zóny.

Správné načasování je základ

Je mnoho možností, kdy jít za svým zaměstnavatelem s žádostí o zvýšení platu. Ale pokud si počkáte na správnou chvíli, vaše šance se zvyšují. Nejde jen o vhodnou denní dobu nebo sezonu, je vhodné také využít správného načasování v širším kontextu ekonomické situace daného odvětví. Pracujete v sektoru, který v poslední době zažil omezení kvůli nejrůznějším vládním opatřením? Pak asi není nejvhodnější doba pro podobnou žádost. Ale je vaše pracovní pozice v sektoru, který naopak v poslední době expandoval? Podařilo se vaší firmě získat novou velkou zakázku? Pak využijte euforie a neváhejte!

Mohlo by vás zajímat: Proaktivní v zaměstnání. Co to znamená a vyplatí se vám být proaktivní?

Neváhejte si se svým vedoucím dostatečně dopředu domluvit schůzku a dopřejte si na ni dostatek času. Určitě není vhodné přijít bez ohlášení anebo se snažit „odbýt“ celou žádost během obědové pauzy.

Fakta, fakta, fakta

Když se rozhodnete předstoupit před šéfa s žádostí, je velmi nápomocné mít po ruce sepsaná fakta – jinými slovy dokázat vedení, že jste důležitým a efektivním článkem týmu. Při samotném jednání jsme často pod tlakem a ve stresu a je pro nás obtížnější rychle a věcně argumentovat. Je proto vhodné se připravit předem a mít sepsané relevantní důvody, na základě kterých o zvýšení platu žádáte. Co je možné mezi takovýmito argumenty uvést?

  • délku zaměstnaneckého poměru, resp. uplynulou dobu od posledního zvednutí platu
  • vaše největší pracovní úspěchy v poslední době
  • reference od spokojených klientů nebo zákazníků, děkovný email nebo pochvala
  • vaše vize, tipy pro vylepšení stávajících procesů, tip na inovaci

Každé zvýšení platu znamená pro zaměstnavatele zvýšení nákladů. Dokažte tedy, že vy nejste pro firmu výdaj navíc, ale naopak investice, která firmě zvýší zisky.

Máte záložní plán?

Je vaše žádost o zvýšení platu rozhodujícím momentem, který rozhodne o tom, zda ve firmě zůstanete anebo zda ji opustíte? Jste-li rozhodnuti v případě zamítnutí žádosti firmu opustit, můžete tento fakt při žádosti zmínit – ovšem pozor. Toto je velmi tenký led a může se stát, že vedení vaši žádost zamítne právě z toho důvodu, že se cítí pod tlakem a v pozici „vydíraného“. Mnohem efektivněji může působit spíše rozhovor vedený v přátelském duchu, kdy se spíše hledá kompromisní řešení.

Asertivita v profesním životě